Děvčata, přemýšlíte o antikoncepci? Jakou byste měli brát, to záleží na vašem věku a stavu. S přesným výběrem vám poradí gynekolog, ale my vám pomůžeme zorientovat se v základních otázkách.
Antikoncepce nejsou jen pilulky
Hormonální antikoncepce v pilulkách je nejoblíbenější a nejrozšířenější, ale existují i jiné varianty. V poslední době se do popředí dostává antikoncepční hormonální náplast. Výhodné je, že se aplikuje pouze jedenkrát týdně. K dalším druhům hormonální antikoncepce patří třeba injekční nebo podkožní forma.
Klasickou metodou je kondom, který má tu výhodu, že kromě početí chrání i proti pohlavně přenosným chorobám. Je však poněkud neohrabaný, a při nesprávné aplikaci může selhat. Proto je dobré kombinovat ho s jinou ochranou.
Nitroděložní antikoncepce se zavádí ve formě plastového tělíska přímo do dělohy, kde slouží až 5 let. Většinou ji však využívají ženy, které už mají děti a další zatím nechtějí. Obdobou nitroděložního tělíska jsou vaginální kroužky.
Existují i různé chemické preparáty, zaváděné před pohlavním aktem například formou čípků. Nejsou však tak spolehlivé a zavádění před stykem je dost nepohodlné.
Kouzelná pilulka, injekce nebo náplast
Pro mladé ženy je nejvhodnější některá z forem hormonální antikoncepce. Ta totiž nejen brání početí, ale srovnává i hormonální výkyvy a tím může prospět problematické pleti. Také zmírňuje průběh menstruace, což je pro mnohé ženy doslova vysvobození.
Existuje hormonální antikoncepce kombinovaná, která obsahuje jak progesteron, tak estrogen, a tzv. gestagenní, která obsahuje jen progesteron. Většina žen u nás užívá antikoncepci kombinovanou.
Obrovskou výhodou této antikoncepční metody je, že pokud nejste zapomnětlivky a budete brát prášky pravidelně, ochrání vás před početím z 99 %.
Bourání mýtů kolem hormonální antikoncepce
Většina děsivých informací, které o hormonální antikoncepci kolují, pochází z doby, kdy byly v pilulkách poměrně vysoké hladiny hormonů. Dnes se jejich obsah několikanásobně snížil a účinky jsou spíše příznivé.
Nemusíte se tedy bát, že při jejím používání ztloustnete, nebo že vám antikoncepce způsobí rakovinu. Dnešní preparáty u svých uživatelek naopak způsobují nižší výskyt rakoviny vaječníků.
Současná hormonální antikoncepce nezatěžuje ani játra, takže není potřeba provádět kontrolní jaterní testy.
A antikoncepce se rozhodně nemusí střídat, pokud jste s ní spokojeny, stejně jako vaše tělo nepotřebuje přestávku od užívání, aby se očistilo. Hormony, obsažené v jedné pilulce totiž „fungují“ přesně jen jeden den.
Někdy se ovšem mohou vyskytnout nežádoucí reakce, které se lehce odstraní změnou preparátu. Proto je důležité informovat vašeho gynekologa o jakékoliv obtíži.