Před deseti patnácti lety se s nadšením mluvilo o tom, jak máme virtuální realitu nadosah. Dnes o ní prakticky neuslyšíte. Hýbeme se tedy vůbec z místa, nebo jsme na věky odsouzeni k neohrabané helmě, těžkým brýlím a neohebným rukavicím? Bude vrcholem virtuální reality Second Life?
Ve službách skutečnosti i fikce
Virtuální realita (VR) je technologie, která nám umožňuje reagovat na simulované prostředí. Můžeme tak vytvářet iluzi skutečného světa, ale i světů zcela fiktivních.
Jde vlastně o co nejvěrnější zprostředkování smyslového prožitku v nasimulovaném světě. Vizuální složku společně se zvukem už zvládáme skvěle, v současnosti se stále zdokonalují vjemy hmatové. Čich a chuť nebude pravděpodobně moc velký problém, ale nesmíme zapomínat, že dokonalá VR bude potřebovat také dokonalou animaci.
Virtuální orgány a města
Jako první nás určitě všechny napadne, že taková virtuální realita je skvělá zábava! A taky že ano, výborně se uplatňuje v počítačových hrách.
Ale kromě toho nám pomáhá v lékařství. Díky ní si můžeme simulovat prostorové modely orgánů či celých těl, což je kromě jiného vynikající při plánování efektivních operací.
Ve sportu nebo i v armádě má VR také široké využití pro nácvik technik a dovedností. Nejznámějším využitím je určitě simulátor létání, který šetří dost prostředků, které by šly na vrub skutečných cvičných letů. A v konstrukci už bychom si plánování bez 3D modelů ani neuměli představit.
Virtuální realita je velmi prospěšná i pro obory, kde bychom to možná nečekali. Například pro archeologii jsou velmi obohacující simulace již neexistujících měst.
Zažijeme někdy filmovou virtualitu?
Už tento rok nás čekají Google brýle pro augmentovanou realitu. To ještě není úplná virtuální realita, ale pomalu se jí blíží. Přes tyto brýle uvidíme naši realitu obohacenou o okamžité praktické nebo zábavné informace.
Takové brýle nás mohou na vyzvání informovat o nejlépe hodnocených klubech či kavárnách v okolí, oznámí nám, když se v blízkosti bude nacházet někdo z našich přátel nebo nám briskně dodají informace o památkách. Pomohou nám plánovat trasy při našich procházkách, mohou nám hlásit hrozící změny počasí…
Jejich napojení na internet skýtá prakticky nekonečné možnosti. Však si to sami umíte představit.
Že by přece jen pravá virtualita?
Aktuálně ovšem chystá převratné novinky i Microsoft. Oznámil, že oprašuje již zavrhnutý koncept neohrabané helmy a také brýlí pro VR.
Před konkurencí má tento projekt výhodu, protože počítá s částečně průsvitným obrazem. Zdá se to k ničemu, ale ve skutečnosti to zajišťuje, že tyto přístroje budeme moct využít jak v čistě virtuálních simulacích, tak i pro mísení reálného světa a virtuálních objektů. Díky tomu možná vznikne zcela nový a ještě autentičtější typ her.
Stejné zařízení vyvíjí i Sony, ale tam půjde o obrazy zcela neprůhledné.