Zdravotní matrace jsou obecně zavedeným pojmem, ale existuje mnohem více typů. Pokud se podíváte například na stránky kvalitni-matrace.eu, můžete zde najít matrace rozdělené podle nejrůznějších hledisek.

Je to podle materiálů, ze kterých se vyrábí, dle účelu, pro který se používají, nebo dle konstrukce. Pojďme si uvést hlavní druhy matrací, s nimiž si zajistíte kvalitní spánek.

Matrace podle materiálu

Matrace 90×200, což je hojně využívaná velikost u jednolůžek, ale také třeba větší matrace 180×200 se rozdělují podle materiálů. Ty mohou být jednak přírodní, ale samozřejmě také umělé. Například se jedná o bio matrace s kokosovým vláknem, vyrobené z koňských žíní nebo dokonce ručně šité matrace. Pakliže hovoříme o umělých materiálech matrací 140×200 a dalších, máme na mysli kupříkladu latexové, pěnové, polyuretanové nebo matrace z líné pěny.

Matrace podle účelu

Podle účelu si můžete koupit například matrace pro manželské postele, nebo matrace určené do hotelů a penzionů. Do této kategorie si ale můžeme zařadit také matrace pro děti a samozřejmě různé typy zdravotních matrací. Ty se dále rozdělují na antidekubitní, ortopedické, masážní a antialergické. Matrace pro hosty se pak dají dokonce rozložit a zase složit, takže je můžete mít ve skříni a pěkně po ruce.

Konstrukce matrace

Velkou důležitost má i samotná konstrukce matrace, tedy to, jak je vyrobena. Dříve byly poměrně běžné pružinové matrace na míru, dnes je spíše nahrazují matrace taštičkové a sendvičové. Chcete-li matraci za hubičku, využijte některou z akcí, které jsou poměrně běžné. Určitě jste již slyšeli o akci matrace 1+1, při které můžete velmi výrazně ušetřit. Získáte totiž matraci 1+1 zdarma, takže zaplatíte jen za jediný kus. Kvalita matrace může být rozhodující při tom, jak se vám bude spát, ale také vstávat z postele.