Posted on

Večer se vám nechce rozloučit a jít do vlastního bytu. V obýváku přibylo pár drobností toho druhého a má u vás i několik věšáků ve skříni. Jednoduše už váš vztah dozrál do bodu, kdy nedává smysl platit dva nájmy a trávit noci o samotě. Rozhodnutí bydlet společně je jedno z nejdůležitějších ve vašem životě, ale k čemu se potřebujete dobře připravit?

Vytvořte novému členovi domácnosti vlastní prostor

Ať už se stěhuje pouze jeden, nebo jdete oba do nového bytu, prvním krokem je vytvoření prostoru pro věci obou partnerů. Nové a dobré věci u vás nevzniknou, pokud si nejprve nevyčleníte čas na vyklizení bytu.

Velké životní změny jsou spojeny s určitou mírou stresu a máme-li svůj koutek naplněný věcmi, které jsou pro nás důležité, dokážeme se lépe uzemnit a uklidnit. Nechcete přece, aby se jeden z vás stále cítil jako na návštěvě.

Možná budete muset omezit prostor v bytě pro své záliby, zvláště pokud váš kosmetický či sportovní koutek zabíral půl bytu. Jednolůžkovou postel zaměňte za pevnou manželskou postel, ve které se budete cítit pohodlně a bude vyhovovat vašim preferencím tvrdosti. V posteli strávíte zhruba třetinu života, tak dbejte na výběr vhodného zařízení. Vyberte si kvalitní matraci o minimální velikosti 160 x 200 cm. Vše konzultujte s partnerem a snažte se vždy zvolit řešení, které z větší části vyhovuje oběma.

Projevy lásky

Nastěhovat se do společného bydlení je důležité rozhodnutí, kterým dáváte svému okolí najevo, že to spolu myslíte vážně. Mohou se však objevit také pochybnosti u partnera nebo u členů rodiny a mezi přáteli. Někdy stačí malé projevy lásky, aby vám všichni uvěřili, že nejde jen o praktické rozhodnutí.

Nahoďte si veselá trička pro páry a takto s humorem vyjádříte svoji lásku. Pokud se stěhujete proto, že si zakládáte rodinu, dejte světu vědět hravými rodinnými tričky. To, že se partneři nestydí projevovat své city i takovým kreativním způsobem, je dobrým znamením pro jejich dlouhodobé soužití.

Vymezené hranice

V dlouhodobém soužití mají někdy lidé pocit, že trochu soukromí mohou mít jen tehdy, když se zamknou v koupelně. Nedovolte, aby to ve vašem vztahu zašlo tak daleko a hned po přistěhování respektujte potřebu partnera či partnerky trávit čas o samotě. Otevřený rozhovor vám pomůže zjistit, jak vypadal denní režim, když jste byli ještě ve fázi randění. Máme tendenci brát osobně, pokud s námi partneři nechtějí komunikovat, ve skutečnosti může jít jen o to, že potřebují dobít baterky. Obzvláště pokud mají introvertnější povahu.

Neoblíbené domácí práce

Ve dvacátém prvním století již neexistují mužské a ženské práce. Rozdělte si povinnosti podle toho, koho co víc baví. Pokud vás nebaví nic, tak si zkuste vybrat to, co vám méně vadí. A nezapomeňte na mentální práci. Ani jeden z vás by neměl být autoritou, která tomu druhému připomíná, co je třeba udělat. Pokud z úst partnera často uslyšíte, že by vysával, pokud byste ho o to požádali, je čas si o tom popovídat.

Vědět co je třeba nakoupit, umýt nebo vybavit je stejně namáhavé, jako tyto věci provést. Proto má-li někdo na starosti nákupy, měl bys umět napsat i nákupní seznam a znát značky, které kupujete. Zatímco hlavní myč oken by měl vědět, kdy je třeba okna mýt a kde má potřebné pomůcky a prostředky.

Vytvořte si společné rutiny

Pamatujete si, jak jste v dětství každé nedělní ráno trávili díváním pohádek a na oběd jste vždy měli slepičí polévku? Takové rituály a rutiny utužují všechny naše vztahy. Když máte sladit dva různé životy, cíleně vyhledávejte nepsaná pravidla o příjemných aktivitách, které spolu děláte. Dlouhé sobotní ráno, chutný brunch, procházka na místní farmářské trhy nebo do lesa… Sledování oblíbeného seriálu každý pátek může být vrcholem týdne, na který se budete těšit. Zároveň podporujete útulnou atmosféru a vzájemné porozumění.

Otevřená komunikace

Než vám začne něco překážet natolik, že vybuchnete do hádky, zkuste upřímně verbalizovat své pocity, dokud jsou teprve drobnými nepříjemnostmi. Připravte se na mnoho kompromisů. Nesnažte se měnit partnera od základu, ale nebojte se otevírat témata, která vás trápí. Možná dělá něco automaticky a vůbec si neuvědomuje, že by vás to mohlo vytáčet.