Jarní únava trápí tři čtvrtiny populace – a ženy ještě častěji. Organismus je vyčerpaný po zimě, z nedostatku tepla, světla, vitamínů, i z boje proti virózám. Navíc se naše tělo na teplejší období roku potřebuje adaptovat. Když slunce začne víc svítit a dny se prodlužují, začíná náš organismus vyplavovat více serotoninu, a naopak se snižuje produkce melatoninu. Tato změna nás stojí spoustu energie, a do té doby, než se hladina hormonů v našem těle ustálí, jsme unavenější. I s jarní únavou se ale dá něco dělat. Stačí dodržovat správnou životosprávu a udržet si pozitivní přístup. Podívejte se na pět tipů, které vám v tom pomohou. 

1) Vyspěte se do růžova

Dopřejte svému tělu dostatek odpočinku. Když budete spánek šidit, bude vám přes den chybět energie. Ideální je, pokud si zvyknete chodit spát a vstávat každý den ve stejný čas – tělo si na stálý režim zvykne a bude se vám lépe usínat i probouzet.
2) Dopřejte si vitamíny

Po dlouhé zimě se tělu nedostává vitamínů, měli byste proto jíst hodně zeleniny a ovoce. Výborné jsou i jarní byliny, například řeřicha, pažitka nebo mladé pampeliškové lístky. Můžete si zkusit uvařit čaj z mladých smrkových výhonků nebo listů břízy. Doplnit potřebujete také vitamin D, který najdete v mořských rybách, ale i vejcích, mléčných výrobcích a cereáliích.

Na jaře nezatěžujte organismus tučnými a mastnými jídly. Raději si dejte několik menších porcí lehkého jídla zhruba po třech hodinách. To vám pomůže udržet stabilní hladinu cukru v krvi, místo toho, aby zanedlouho po jídle prudce poklesla a vy se cítili unavení.

3) Dodržujte pitný režim

Obzvlášť na jaře byste také měli dodržovat pitný režim. Dva litry vody denně vám pomohou z těla vyplavit toxiny, které se v něm přes zimu nashromáždily. Zkuste se po nějakou dobu obejít bez kofeinu a alkoholu, abyste tělu odlehčili. Místo ranního šálku kávy si po probuzení můžete dát sklenici vody s citronovou šťávou.

4) Naučte se relaxovat

Vaše tělo i vaše duše potřebují relaxaci. Na výběr máte nepřeberně možností – meditace, procházka v parku, běhání, nebo posezení nad čajem s přáteli… Sport je obzvláště důležitý způsob aktivního odpočinku, který vám pomůže rozproudit krev, rozhýbat tělo a zažene únavu. Vytáhněte ze sklepa kolo, ze skříně kolečkové brusle, jděte si zacvičit jógu či zaplavat – a po cvičení si můžete naordinovat vířivku, saunu nebo masáž, nebo třeba návštěvu kosmetičky. Dopřejte si to, co vás povzbudí na duchu a na co po většinu roku nedokážete najít čas – vaše tělo i vaše psychika to ocení.

5) Usmějte se

Psychika má také velký vliv na to, zda se cítíme unaveně nebo překypujeme energií. Úsměv vám dodá dobrou náladu. Je prokázáno, že když se vydržíte usmívat, přestože se zrovna nijak vesele necítíte, váš mozek to pochopí jako signál a začne vyplavovat látky, spojené s dobrou náladou. Vydejte se proto jaru vstříc s úsměvem!  Vždyť venku je krásně a celé teplé období roku je před námi.

 

zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/la_farfalla_22/6270015312/