Stolním počítačům pomalu zvoní hrana. Netbooky, tablety a smartphony už umí PC zdatně zastoupit. Světu vládne miniaturizace. A co by mohlo být menšího než hodinky?

Frajeřinky pro pravé geeky a hackery

Chytrých hodinek s počítačem je na trhu poměrně dost, ale mnohé z nich jsou použitelné jen pro skutečné geeky. I když například DIP Switch Stainless Steel vypadají jako pořádná frajeřina, asi si je hned tak nepořídíte. Zjevně totiž předpokládají, že jste studovali nějakou podivnou číselnou soustavu z alternativního vesmíru. A hodinky The Astrodea Celestial Watch se zase tváří, že patří do Star Treku. Určitě měří hvězdný čas.

Programuji, tedy jsem

Pokud se učíte programovat, existuje řádka náramkových počítačů, které vám umožní se docela vyřádit. A také jsou cenově dostupnější než výše zmíněné hardcore modely.

Jedněmi z takových programovatelných hodinek je betaverze MetaWatch. Pochází z Texas Industries, kde si asi řekli, že když už dělají čipy do lecčeho, mohou je dát i do hodinek. Vypadají skoro jako normální digitální nebo analogové hodinky.

Programovat si do nich můžete v jazyku C. Displej nabízí rozlišení 96×96 px a hodinky sice nemají bůhvíjaký výkon, ale jejich baterie něco vydrží. Konektivitu zajišťuje Bluetooth a nabíjení a programování USB vstup.

Je libo Android?

Existuje však už také slušná řádka zápěstních počítačů, na které nepotřebujete být vůbec žádní experti. Poměrně luxusní a v podstatě mainstreamové jsou hodinky I’m Watch.

Na rozdíl od výše uvedených jde o zápěstní počítač veskrze praktický. O jeho chod se stará upravený Android, díky němuž se na hodinkách dají spouštět různé aplikace. Propojení zajišťuje Bluetooth a hodinky si tak rozumí i s iOS, BlackBerry nebo Windows Phone 7. Dotykový displej tohoto minipočítače je schopen rozlišení 240×240 px.

Hodinky a mobil v jednom

Pokud jste ovšem více praktici, než hračičkové, možná vás zaujmou hodinky SWaP. Spíš než minipočítač je to plnohodnotný telefon s fotoaparátem a dotykovým displejem s rozlišením 176×132 px a úhlopříčkou 1,76 palce.

Díky výkonnému procesoru, poměrně slušné interní paměti a dalším vlastnostem umí tyto hodinky i takové věci, jako přehrávat videa v MPEG-4.

Některé firmy ostatně vyrábějí podobné hračky právě jako doplňky k telefonům. Patří k nim například Sony Ericsson se svým LiveView.