V půlce října se můžete těšit na druhý ročník největší přehlídky světelného umění v České republice, do které se zapojí desítky domácích i zahraničních umělců. Loňský první ročník zaznamenal obrovský úspěch – navštívilo ho téměř čtvrt milionu návštěvníků Britský deník The Guardian ho dokonce zařadil mezi deset nejlepších světelných festivalů v Evropě. Nenechte si proto tuhle úžasnou podívanou utéct!

Zapište si do kalendáře datum 16. – 19. října. V těchto dnech si budete ve setmělých ulicích večerní Prahy prohlédnout přes dvacítku světelných instalací, z nichž rovných deset bude mít v Praze světovou premiéru. Festival nabídne také čtyři velkoformátové videomappingy na fasádách významných pražských budov, řadu interaktivních projektů a doprovodného programu… a dokonce se objeví i Kraken, který si zaplave ve Vltavě.

Slavnostní zahájení festivalu se bude konat na Staroměstském náměstí, kde úderem devatenácté hodiny začne první videomapping na paláci Kinských. Instalace se budou rozsvěcet každý večer po devatenácté hodině a zhasnou o půlnoci. Vstup na festival je zdarma. U informačních stánků festivalu – Light Pointů – bude možné si za 40 korun zakoupit dvojjazyčnou brožuru s mapou a popisy atrakcí. Je také možnost zúčastnit se komentovaných prohlídek instalací,a  to jak pěších, tak třeba na kole či na lodi.

Možná nejatraktivnější součástí programu festivalu jsou videomappingy (projekce vizuálních efektů na fasády či interiéry budov). Letos si je budete moci vychutnat na dvou nových místech. The Electric Canvas, videomappingoví mágové z Austrálie, kteří své umění prezentovali například na zdech Opery v Sydney, roztančí své světelné animace na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Maďarští mistři obrazu a zvuku Maxin10sity své umění zas předvedou na již výše zmiňovaném paláci Kinských.

Kromě toho se také videomapping znovu objeví také na zdech Michnova paláce, kde turecký kolektiv Nerdworking představí abstraktní symfonii linií, ploch a iluzivních prostorů, k jejímuž sledování budete potřebovat 3D brýle. Znovu světly ožijí i zdi kostela svaté Ludmily na náměstí Míru, kde své umění předvede španělské experimentální uskupení Onion Lab.

Můžete si také projít množství světelných instalací. Do některých se můžete i zapojit. Mezi interaktivní instalace patří například The Pool – interaktivní dílo autorky Jen Lewin, které už bylo k vidění v Sydney či Singapuru. Nyní si ho budete moci vyzkoušet sami na louce u Hegertovy cihelny. Projděte si tuto instalaci složenou z kruhových světelných stupínků, pohybem po níž můžete ovlivňovat barvu a uspořádání světel.

Zkusit ovládat světelnou projekci pomocí zvuku svého hlasu zas můžete díky instalaci MURMUR, která převádí zvukové vlny na vlny světelné. Výsledek se promítne přímo na boční stěnu Staroměstské mostecké věže.

Ve světelně-krystalové instalaci CRYSTALLATION před budovou Rudolfina budete moci projít tunelem složeném z broušených krystalů a pozorovat hru světla v nich. I do tvorby této instalace se můžete zapojit. Na místě budou k zakoupení krystaly, které mohou návštěvníci následně zavěsit do tunelu a tím podobu instalace sami dotvořit.

V Zítkových sadech budete moci být svědky nevídaného pohledu – instalace CYCLIQUE složená ze 256 svítících balónků naplněných heliem a LED diodami bude předvádět souhru proměnlivého pulzujícího světla se zvukem.

A nakonec malé překvapení – ve Vltavě se objeví světélkující Kraken. Místo výskytu tohoto bájného tvora je ale zatím tajné.

Festival zkrátka nabízí mnoho lákadel. Naplánujte si proto v příštích dnech procházku večerní Prahou, jejíž magickou atmosféru tato světelná show ještě umocňuje!

 

Zdroj obrázku: http://www.signalfestival.com/2014/press/ke-stazeni/maxin10sity_videomapping_palac-kinskych_foto_archiv-signal-2/