Jedná se o moderní variantu čárového kódu, která je geniální svojí přístupností víceméně pro kohokoliv na světě. Zatím co ke klasickým kódům jako je EAN, GTIN nebo FARMACODE je potřeba specifických čteček a přístupu k databázím s omezenými možnostmi, tak QR kód dokáže přečíst opravdu každý kdo má v kapse chytré zařízení se správnou aplikací.

QR kódy jsou tak široce využitelné především proto, že na jejich čtení veřejnost nepotřebuje jediný nedostupný prvek. Hojně je tak využívají společnosti ve svých aplikacích, nebo je používají na svých prospektech. A proč? To se dozvíte na následujících řádcích.

QR kódy s krátkou i dlouhou platností

Pokud byste chtěli použít na svoje prospekty výstup z některých generátorů, které jsou veřejně dostupné, tak budete za čas potkávat obtíže. Volně dostupné generátory totiž nedokáží naplnit dostatečný počet unikátních QR kódů, ale zcela naopak je začnou po nějaké době cyklicky přepisovat.

Oproti tomu profesionální generátor QR kódů v komerčním měřítku je zdrojem kódů, na které se můžete spolehnout napořád. Svoje QR kódy si totiž kupujete. Díky tomu máte naprostou jistotu, že se na nich ukáže jen takový obsah, jaký potřebujete.

Mnoho informací v malém čtverečku

QR kódy jsou vlastně čárové kódy, které ale nemají jednostranné určení. Klasické čárové kódy jsou uzpůsobeny k tomu, aby ukazovali na jeden konkrétní druh objektů. Může jimi být například zboží, nebo balíky a objednávky. Oproti tomu QR kódy mohou obsahovat celou řadu různých informací. Může zde být zakódovaný skript, může zde být obyčejný text, nebo odkaz na online zdroje jako je kontakt nebo webové stránky.

Hlavní výhodou jsou dynamické QR kódy. Jakmile bychom u klasického čárového kódu měnili obsah, tak by se změnila i jeho podoba. Oproti tomu QR kód dokáže pracovat jako odkaz. To znamená, že se při změně obsahu nebude měnit QR kód. Bude stále platný a vždy najde konkrétní data. Pouze s tím rozdílem, že se data mění a je zapotřebí zařídit, aby data zůstala na originálním místě, na které QR kód odkazuje. Dynamické QR kódy jsou tak v ohledu čárových kódů a dostupnosti této technologie opravdu pokrokovou záležitostí.