Zlobíte se někdy na svůj mobilní telefon, protože vám nikdo nevolá? Nadáváte mu za to? Jste šílení vzteky, když vám na 10 minut vypadne internet? Tohle je sice extrémní forma závislosti na technologiích, ale mnoho z nás trpí nějakou umírněnější formou. Schválně, jestli se v tom poznáte.
Na čem můžeme být závislí?
O zhoubných změnách na mozku, které mělo vyvolávat užívání mobilů, už se nemluví. Výzkumy je totiž nepotvrdily. Za to se čím dál víc probírá nebezpečí závislosti na technologiích.
Závislí můžeme být prakticky na čemkoliv, ale největší potenciál mají rozhodně interaktivní technologie. Takže chaty, PC hry, mobilní telefony… Největší nebezpečí pak prý hrozí právě hráčům online her, pohybujících se ve virtuálních světech.
Jak se závislost projevuje?
Na závislost si zaděláváme, když tyhle technologie používáme častěji a déle, než je běžné. Jakmile u nich trávíme asi 3x více času, než naši průměrní vrstevníci, závislost nás těžce ohrožuje. Tvrdí se, že toto nebezpečí začíná asi tak na hranici 36 a více hodin zábavy a komunikace na netu nebo mobilu za týden.
Jakmile do závislosti spadneme, začneme s technologiemi trávit víc a víc času. Zanedbáváme školu, kamarády, zaměstnání a ostatní koníčky. Později zapomínáme i jíst a pít. V případě, že jsme od technologií odtrženi, zažíváme nepříjemné abstinenční příznaky. Patří mezi ně napětí, podráždění a depresivní pocity. V Jižní Koreji už bylo zaznamenáno 10 úmrtí v internetových kavárnách z těchto důvodů.
Kdo je ohrožen?
Nejvíce jsou takovou závislostí ohroženi lidé, kteří tyto technologie užívají nejčastěji, čili středoškoláci, vysokoškoláci a IT specialisté. Závislostí na technologiích je podle výzkumů ohroženo asi 6 % jejich uživatelů, zejména těch mezi 12 a 19 rokem života. Druhou nejohroženější skupinou jsou pak lidé ve věku od 20 do 26 let.
Dá se to léčit?
Léčba těchto závislostí probíhá většinou jako psychoterapie. Přístupy k ní jsou dva.
První předpokládá, že závislost vznikla na základě nějakého jiného problému. Například že k ní vedlo nízké sebevědomí, partnerské problémy nebo malá sociální obratnost. V takovém případě se tedy léčí příčina a nikoliv závislost jako následek.
Druhý přístup bere závislost na technologiích jako takovou a snaží se omezit jejich používání na rozumnou dobu.
Jste závislí?
Pokud na většinu z následujících otázek odpovíte ano, možná je čas se trochu zamyslet.
- Nejste-li on-line, přemýšlíte, co budete dělat, až budete?
- Zhorší se vám nálada po tom, co se odpojíte od internetu?
- Trávíte na internetu nebo s mobilem stále větší množství času?
- Chtěli jste zredukovat čas, který trávíte on-line, ale nepodařilo se vám to?
- Omezili jste kvůli internetu nebo mobilu nějaké své koníčky?
- Měli jste kvůli internetu nebo mobilu potíže s vykonáváním svých školních, rodinných či pracovních povinností?