Lhali bychom, kdybychom tvrdili, že víme, jak se jednoduše stát slavným režisérem. Existuje ale pár tipů, které vám pomohou získat dovednosti, nezbytné pro úspěch. Pak už záleží na vašem štěstí a kontaktech.

Utopte se v emocích

První rada asi nepřekvapivě zní: sledujte filmy. A choďte do divadla. Bez těchto médií těžko rozvinete svou vizuální představivost. Užívejte si to. Smějte se, bojte se, brečte, jásejte, prožívejte emoce. Jednou je budete chtít vzbudit ve svých divácích. Časem se vaše vnímání vytříbí a budete schopni ve filmech vidět, proč některé scény fungují a jiné ne.

Interpretujte a pište

Pak přistupte k něčemu trošku náročnějšímu: filmy začněte analyzovat. To už je trošku jiné kafe. Musíte je sledovat opravdu pozorně, srovnávat, interpretovat, hledat styčné body. Věnujte pozornost využitým tématům, struktuře vyprávění, způsobu snímání kamerou, prostě všemu.

I když se nechcete stát scénáristou, stejně napište pár scénářů. Naučíte se tak přesněji vystihnout slovem vizuální scény a také lépe pochopíte dynamiku dialogů. Pamatujte na to, že natočit špatný film s dobrým scénářem je možné, ale dobrý film vám ze špatného scénáře nevyjde nikdy.

Je filmová škola k ničemu?

V době, kdy se dá skvěle točit na digitální formát a mnoho režisérských talentů se vylíhlo mimo filmovou školu, máme sklony věřit, že je tato škola zbytečná a těžko se na ni dostává. Zbytečná je, i není. Nepotřebujete ji sice k tomu, abyste vytříbili svůj talent, ale je neocenitelná při navazování kontaktů a taky vám poskytne pracovní příležitosti. Také se tam budete mít šanci seznámit i s jinými filmovými profesemi, než je režie, což se vám bude do budoucna hodit.

Bratříčkujte se

S tím souvisí skutečnost, že film se režíruje velmi špatně, nemáte-li kolem sebe další lidi. A taky to něco stojí a příležitostí je nemnoho. Proto patří mezi úplně nejdůležitější kroky příprava půdy a tkaní společenské sítě. I taková přítelkyně, co bude vařit pro štáb, je nepostradatelná. Hlavně však pátrejte po kameramanech, hercích, hudebních skladatelích, maskérech, osvětlovačích, sponzorech, střihačích… Zkrátka potřebujete získávat známosti a nikdy nevíte, kdo se vám může hodit.

Až budete připraveni rozbalit to naplno, je také vhodné zviditelnit se za pomoci nějaké hvězdy. Je jedno, ze které oblasti showbyznysu, a zda půjde o spolupráci nebo skandál. To už necháme na vás.