Máme rovnoprávnost! Ne, nevylezli jsme po 50 letech z jeskyně, jen chceme upozornit, že s rovnoprávností se změnilo i umění. Zejména filmové, potažmo seriálové. Zatímco ženy mohou být neskutečně tvrdými bojovnicemi bez skrupulí a citů, muži zase mohou být sexy, dokonce projevovat své city, a přesto zůstat obávanými soupeři.

My, letci, máme ocelové ptáky – alespoň v Battlestar Galactice

Andělská tvář a vypracované tělo. To je pilot Lee „Apollo“ Adama, přidělený dočasně k vesmírné lodi Galactica. Nedělá to ovšem úplně dobrotu, protože komandérem lodi není nikdo jiný, než jeho otec, se kterým to Leemu poněkud skřípe. Přesto je Lee vynikajícím pilotem, zcela oddaným své flotile. Tedy téměř zcela. Troška jeho náklonnosti také patří Kaře Thrace, která ho dokáže porazit skoro ve všem, včetně panákování.

Je incest tak zavrženíhodný? Zjistíte v Game of Thrones

Ser Jaime Lannister si to nemyslí. Nebo možná ano, ale není nic, co by neudělal pro lásku. Zabít muže? Klidně stovky. Ženy? Bez problémů. Děti? Dělá to pro lásku. A taky se pyšní titulem Králokat, takže už mu to moc nepřitíží. Jeho sestra a zároveň milenka Cersei je manželka krále, ale Jaimemu se nemůže do cesty stavět ani král. Není to romantické?

Elitní zabiják a rozpačitý taťka z Chucka

Ne, to není bromovie o dvou neslučitelných týpcích. Jde jen jednoho chlápka, elitního agenta organizace NSA, Johna Caseyho. Jeho největší životní láskou jsou zbraně. Mohlo by se zdát, že je chladnokrevným a účelným zabijákem, ve skutečnosti však v jeho hrudi tluče srdce čestného a milého člověka. A také trošku neohrabaného a milujícího otce. Což se ukáže, když se John dozví, že má dceru…

Blonďáček, který mává mečem v Merlinovi

Legenda o králi Artušovi, hradu Kamelotu, meči jménem Excalibur a rytířích kulatého stolu je u nás notoricky známá. Teď má novou seriálovou podobu, která se od legendy poněkud liší. Blonďatý Artuš je ještě ztřeštěný mladík a navíc zdědil po svém otci Utheru Pendragornovi pořádnou porci arogance. To mu však přece jen nebrání v tom, zachovat se čas od času správně a navíc je roztomilý jako štěňátko.

Tahle zem je jen pro pořádný chlapy – Rome

Starý Řím. Prach, bitvy, krev a intriky. A uprostřed toho silný, dobře vycvičený římský voják Lucius Vorenus. Je představen jako tvrdý, čestný, ale pravděpodobně bezcitný muž. Postupně však zjišťujeme, že ačkoliv to neumí dát dost dobře najevo, je hluboce milujícím manželem i otcem a skvělým přítelem.

Pokud máte rádi tradiční mlčenlivé a čestné typy, Lucius je přímo jejich esencí. Jeho postava není zcela smyšlená. Předobrazem mu byl stejnojmenný římský voják, který se stal pro svou statečnost symbolem.