Umíte skvěle zpívat a možná tak trochu pomýšlíte na to, zkusit štěstí v Superstar či v jiné pěvecké soutěži? Nebo vás do toho tlačí rodina? Každopádně existuje několik kroků, které vám pomohou takovou soutěž přežít ve zdraví a možná i zvítězit.

Hlavně neskončit ve Hvězdné pěchotě

Česko hledá Superstar je pěvecká reality show, vystavěná podle vzoru britské televizní soutěže. Obdobu však najdete prakticky po celém světě a dokonce se můžete se zpěvem vetřít i do jiných show, zaměřených třeba na talent.

Ovšem konkurence v těchto soutěžích je skutečně obrovská. Naštěstí pro vás někteří konkurenti skončí ve Hvězdné pěchotě, ale může se dokonce stát, že si tak užijí víc slávy než skuteční pěvci, kteří prostě nevyhrají první místo. Dobrý hlas totiž nestačí. Ne nadarmo je Superstar napůl reality show, takže je potřeba udělat i dobrý dojem. Anebo ten špatný, ale to nechceme.

Metal raději vynechejte

Pokud nejste ještě zvyklí zpívat před cizími lidmi, musíte to rychle natrénovat, protože tréma je velmi záludná věc a může všechno úplně zkazit. Asi se neodvážíte začít z ničeho nic z plna hrdla zpívat v plném metru nebo tramvaji, ale zkuste karaoke, to vás trochu otrká a měli byste pak zmáknout i zpěv před porotou.

Mrkněte se na předešlé sezóny Superstar. Jaké složení publika tam bylo? Z toho můžete tak trošku vycházet při volbě image a písně. Je hezké, když máte oblíbený styl a cítíte se jako doma v punkovém oděvu, jenomže to pak nemůže očekávat, že navážete spojení s rodiči v publiku. A ti budou patrně převažovat.

Proto si zvolte píseň opravdu uvážlivě a nebojte se poradit třeba se svým učitelem zpěvu nebo hudebky. Co se image týče, určitě nezapírejte svůj vkus, ale přihlédněte také k tomu, co vám sluší a v čem se budete tím pádem líbit. Na tom není nic špatného.

Buďte připraveni na kritiku

Vystoupení si nacvičte před rodinou nebo partnerem a klidně si ho nechte zkritizovat. Ale zase tak moc na jejich mínění nedejte. Budou vás vidět v lepším světle, než potom porota a publikum.

Kritiku poroty přijměte důstojně, rozhodně se nepokoušejte hádat. I kdybyste byli duchaplnější, nikdy nad ní nevyhrajete, jen ji naštvete. Stejně tak nepřekračujte čas, který vám byl vyměřen. Před vámi byla v soutěži už spousta lidí a za vámi ještě spousta čeká. Unavená porota nebude mít zdržovatele ráda.

Hlavně se pokuste zapomenout na trému. Myslete na to, že nejde o život. Prostě jen zazpíváte a půjdete. Když budete v pohodě, mnohem lépe se vám podaří navázat kontakt s posluchači a zaujmout je.