Ideální boty se těžko hledají. Dámské jsou často podobné spíš mučícím nástrojům. I v pánských je pak v zimě zima, v létě horko. Nesedí, okamžitě promoknou, prostě šílenství. Existuje však elegantní cesta, jak se těmto nepříjemnostem vyhnout a ještě být cool. Je to cesta gladiátora.

Součást stejnokroje Hitlerjugend

Těžké pracovní boty se staly součástí běžného šatníku už během 2. světové války. Začala to neblaze proslulá Hitlerova mládež, která si objednávala těžké boty ke stejnokrojům u Bati. O něco později si jistý dr. Klaus Märtens z Bavorska zranil kotník při lyžování. Potřeboval tenkrát botu, která by mu zranění zpevnila a zafixovala. Napadlo ho, že zkusí použít boty pracovní, které byly pevné, ale zároveň pohodlné.

Ocelová špice a žluté prošívání

A protože se dr. Märtensovi tento zlepšovák osvědčil, řekl si, že se může hodit i ostatním. Tak spatřily světlo světa martensky, se svým typickým žlutým prošíváním a patentem na vzduchové polštáře v podrážce. Od té doby se jejich vzhled nezměnil, vyvíjí se jen technologie výroby a použité materiály.

Vysoké boty se šněrováním a ocelovou špicí si velice rychle oblíbili mladí lidé po celém světě. Staly se symbolem jejich nezávislosti, odporu nebo vzpoury. Nosila, a stále je ještě nosí, spousta subkultur jako skini, punkeři nebo rockeři a gothici. Ale najdete je i na nohách nezávislých rebelů, kteří nikam nepatří.

Symbol vaší svobody a nezávislosti

Důvod je jednoduchý. I když mezi značkami těchto těžkých bot najdete všemožné módní designy, jde hlavně o pohodlí.

V těchto botách totiž můžete chodit celý rok. V létě se v nich neuvaříte a v zimě nezmrznete. Ujdete v nich desítky kilometrů a nezmrzačíte si nohy. Přežijete v nich komfortně třídenní fesťák. A kdyby vás někdo napadl, ještě se můžete účinně bránit. To proto se staly glády symbolem nezávislé mládeže. Dávají najevo, že se jejich nositel umí o sebe postarat.

Glády nizoučké nebo až po kolena

Než se po sametové revoluci dostaly glády a jejich příbuzní i k nám, často byly nahrazovány vojenskými kanadami, které k nim měly velmi blízko. V současnosti je nám otevřená celá světová nabídka, která zahrnuje spoustu značek. Jen namátkou vzpomeňme na steelky, martensky, KKM, sharky, ale i třeba na ty kanady, které pořád ještě nejsou out.

Vysoké, až třicetidírkové boty zvariovaly i do nízkých třídírkových a vyrábí se z různých druhů kůže. Z broušené, lakované ale i umělé. A pokud by na vás byly tyhle krásky moc těžké kvůli svým ocelovým špicím, seženete těžké boty i bez nich, ale nikdo to nepozná.

Pokud si takové botičky budete chtít pořídit, počítejte i u těch levnějších s trošku vyšší cenou. Je to logické, protože tyhle těžké boty vám vydrží roky. Pak ještě musíte přežít, než se rozšlápnou. A potom už budete mít ty nejlepší kamarádky do nepohody a na akce..