Pihy a mateřská znaménka jsou tvořeny shluky pigmentu. Některé nás mohou štvát, nebo je naopak bereme jako znaménka krásy. Ale bohužel, ne vždy jde pouze o kosmetickou záležitost. Některá znaménka s sebou nesou riziko rakoviny kůže.

Většina znamének je nezhoubných

Vznik znamének a pih ovlivňují naše geny, ale také sluneční záření. To totiž nutí melanocyty produkovat kožní barvivo zvané melanin, které má za úkol chránit nás před ultrafialovým zářením. Znaménka však mohou na naší kůži vznikat i jako následky spálení kůže, zánětů, hormonálního onemocnění, věku nebo užívání hormonální antikoncepce.

Přestože 95 % znamének je nezhoubných, měli bychom ta svoje pečlivě sledovat. Známkou jistého nebezpečí může být jakákoliv změna v barvě či povrchu. Pokud se znaménko zvětší nebo se na něm objeví skvrnky, vyvýšené útvary nebo bouličky, či začne krvácet, měli bychom si je nechat vyšetřit. Pokud jde skutečně o zhoubný útvar, zbaví nás jeho odstranění zcela rizika rakoviny.

Pravidelné kontroly vás udrží v pohodě

Pokud máte nějaká riziková znaménka, můžete chodit pravidelně na kontroly a odstranění podstoupit až pokud to bude nezbytně nutné. K vyšetření znamének se v současnosti používají počítačové technologie. Lékaři mají k dispozici programy, které dokáží detailně zanalyzovat fotografii znaménka a tak posoudit, zda u něho hrozí nějaké riziko. Programy vyhodnocují okraje a zabarvení znamének. Poté barevně znázorní mapu rizika.

Odstranit znaménko jde i bez chirurgie

Pro mnoho z nás je však představa odstranění znaménka docela traumatická. Nemusíme se však obávat. Mnoho znamének lze odstranit za pomocí laseru. Tato metoda je velmi šetrná a není při ní potřeba žádného zásahu skalpelem.

V některých případech je ovšem nezbytné odstranit znaménko postaru – tedy chirurgicky. Ani toho se však nemusíme bát. Chirurgickému odstranění předchází lokální umrtvení okolí znaménka. Provádí se injekčně nebo za pomocí anestetického krému. Jakmile začne umrtvení působit, lékař znaménko rychle vyřízne a ranku zašije. Celý zákrok netrvá víc než pár minut, přičemž nejdelší čas zabere právě šití. Pak už je jen potřeba dávat pár týdnů pozor, aby se nám stehy nepotrhaly.

Jediným nepříjemným následkem je jizvička, která po vyříznutí zůstane. Naštěstí dnes lze mnoho takových jizviček po zhojení ještě vyhladit laserem.