Chvilku to vypadalo, že rádiím odzvonilo. Kdo by potřeboval rádio, když si může postahovat tolik hudby, kolik jen snese? Jenomže hudbu musíme ládovat do playlistů, pouštět a taky vědět, na co máme zrovna chuť… Kdo se s tím bude otravovat, když si může najít online rádio, které hraje jeho oblíbený žánr?

Rádia šitá na míru vašemu neobvyklému hudebnímu vkusu

Internet tedy nakonec způsobil velký rádiový paradox. Najednou rádia neskomírají, ale naopak je jich mnohem více než kdykoliv předtím. Jejich provoz je levnější, poslech taky a posluchačů je dost na to, aby se daly šít další a další stanice na míru jejich menšinovému vkusu.

Obrovská výhra je to obzvláště v naší zaostalé republice, kde doposud nefunguje pořádný legální obchod s hudbou na internetu a kde nevyužijeme služeb zahraničních. Za to zahraniční rádia k nám díky síti dosáhnou. A velká spousta z nich je zdarma!

Hledejte stanice na webu nebo si nainstalujte aplikaci

Jako všechno na netu, i přístup k internetovým rádiům je pestrá džungle, plná možností a nečekaných odměn pro toho, kdo chvíli trpělivě hledá. Ale v zásadě jsou možné dva hlavní přístupy. Buď si najdeme nějaký rozcestník či web, který na jednotlivá rádia odkazuje, nebo použijeme aplikaci. Některé jsou placené, ale jako vždy, i tady najdeme alternativy, které jsou zdarma.

V některých případech je nezbytná registrace, ale existují i služby bez ní. Na druhé straně, registrace často poskytují nějaké ty výhody navíc. Ovšem třídění rádií podle zemí a žánrů už je prakticky nutný standard, takže se nemusíte bát, že se ztratíte v zemi country, pokud máte rádi rock.

I v Čechách najdete bohaté rozcestníky rádií

K nejlepším českým webům, které vás přivedou k bezplatným rádiům – a nenechte se mýlit jejich českým původem, o zahraniční rádia tu ochuzeni nebudete – jsou třeba abradio, e-radia nebo hudební webnode. Po registraci můžete jednotlivá rádia poslouchat v běžných přehrávačích nebo po jejich drobných úpravách s ohledem na specifika vašeho PC systému.

TuneIn vládne mobilním aplikacím

Mezi speciální programy na poslech rádií patří oblíbené TapinRadio. Je zdarma, velmi jednoduché a tím také velmi lehce ovladatelné. A existuje k němu česká verze. V jeho databázi na vás pak čeká klasické členění rádií podle země a žánru.

Nejoblíbenější aplikací pro poslech rádií napříč světem je však pravděpodobně TuneIn. Je vymakaná, nevyžaduje registraci a hlavně si ji můžete nainstalovat do svých smartphonů. Navíc je i lokalizovaná do češtiny!

Najdete tu víc než 70 000 rozhlasových stanic a kdyby vám to bylo málo, můžete zabrousit do dalších asi dvou miliónů steamů, které jsou dostupné na vyžádání. Samozřejmostí je opět členění podle žánrů, ale tahle aplikace už vám na základě vašeho vkusu dokáže nabídnout i stanice, které by se vám mohly líbit.

TuneIn je dostupný pro všechny mobilní operační systémy a pro Android má i verzi zdarma.