U nás se jim říkalo šprti. Ještě před 20 lety se jim všichni smáli, dnes udávají tón. Ukázalo se totiž, že se mohou v budoucnu stát našimi šéfy. A navíc jsou zatraceně cool, protože smart is the new sexy.

Na pokraji autismu

Že nechápete, jaký je rozdíl mezi nerdem a geekem? Za to se nemusíte stydět, on totiž nikdy nebyl žádný přesně vymezen. Takže zatímco jedni vám budou přísahat, že nerd je označení hanlivé a geek už obdivné, jiní se budou do krve hádat o to, že nerdi jsou prostě blázni do nových technologií a věd, kdežto geeci jsou ajťáci. Anebo naopak.

Historicky dříve se začalo používat označení nerd. Údajně jde o zkomoleninu slova „knurd“, což je pozpátku „drunk“. Označovali se tak studenti, kteří mnohem raději studovali, než aby trávili čas na párty.

Těžko říct, co je na tom pravdy, ale nerd se opravdu říkalo studentům, kteří byli posedlí učením, fantastikou nebo komiksy, popřípadě nějakými ulítlými vědeckými koníčky. Sport zrovna nemilovali a jejich sociální dovednosti nestály za řeč, ocitali se až na hranici autismu. Často byli ve filmech a seriálech zobrazováni jako neatraktivní, potřeštěné a humorné figurky.

Když se roztleskávačky nedívaly

Ale to už je dávno za námi. Ani nevíme, jak se to stalo, ale původně posměšně zabarvené označení nerd najednou vystřídalo mnohem víc lichotivě znějící geek. Můžeme se domnívat, že původní nerdi prostě dorostli, udělali obrovské průlomy v nových technologiích a také jsou rozlezlí po celém světě v těch nejvyšších funkcích. Šprti zkrátka dobyli svět, když se hráči fotbalu a roztleskávačky nedívali.

Díky tomu, že být geek je najednou v módě, stouply v oblibě i všechny aspekty geekovského života. Kdo chce být in, musí vědět něco o nových technologiích, fantastice, komiksu a oblékat se tím správným způsobem. Svět totiž dospěl k názoru, že vybočovat z řady vlastně není tak špatné a drobné osobnostní výstřednosti mohou být zábavné. Dnes se málokterý seriál obejde bez postavy geeka, který je sice podivný a asociální, ale také závratně chytrý a vždycky všechno vyřeší. Ať už je to vražda, nebo obtížná logistika cesty do práce.

Převlečte se za geeka!

A cože byste to měli nosit, pokud se chcete hlásit ke komunitě geeků? Je to vlastně velice jednoduché. K dokonalé uniformě vám stačí brýle s výraznými obroučkami a tričko s legračním motivem. Na jeho výběr si ovšem dejte pozor. Motiv musí obsahovat narážku na fantastiku, matematiku, fyziku nebo IT. A čím víc nesrozumitelný bude pro většinu lidí, tím víc budete geek.