Přiznejme si to. Většina z nás si stahuje hudbu nelegálně. Sice tak nějak víme, že to pro naše oblíbené kapely to není moc OK, ale nemůžeme si pomoct. Je to tak snadné. Podívejme se tedy na to, kde získáme hudbu legálně.

Když se budete cítit provinile

Sami sebe většinou omlouváme tím, že náš oblíbený umělec stejně z naší platby dostane kulový. Většinu shrábne jeho vydavatel a další příživníci. Na tom je sice něco pravdy, ale přesto interpreti o peníze přicházejí.

A proto pokud chcete být uvědomělí, určitě zavítejte na iTunes. Tam můžete mp3 nakupovat za poměrně příjemné ceny a vykoupit tak své špatné svědomí. Vaši oblíbení interpreti už nebudou hladovět.

Přehrávání online může být řešením

Určitým levným a legálním řešením je také přehrávání skladeb online. Dnes už jsou u nás rozšířeny jak smartphony, tak internet v nich. Stačí mít dostatečně rychlé připojení a velkou zásobu FUP. Pak už můžete poslouchat hudbu z mraků free serverů s hudbou, i když i v tomto případě můžete používat placené verze.

Youtube asi znáte, ale jeho česká obdoba Stream taky není k zahození. Ani jeden sice není primárně určen pro hudbu, takže má v tomto ohledu nešikovné ovládání, ale za to dobrou zásobárnu.

Pokud ovšem toužíte po širším a hlubším hudebním záběru, zkuste MySpace. Mnohem lepší na ovládání a funkce je pak Grooveshark. Pro českou hudbu si můžete skočit třeba na Bandzone.

Konečně to stahování!

Ale my jsme tu hlavně kvůli stahování! Když se mrknete na stránky MTV, zjistíte, že je tam spousta hudby zadarmo. Mp3.com je na tom stejně, navíc je dělaná jako sociální síť, takže tu můžete hudbu i sdílet. Najdete tu i méně známé interprety, ne jenom to, co zrovna frčí.

Purevolume bylo založeno v roce 2006 na podporu hudebníků a manažerů kapel. Funguje ovšem velmi dobře i pro naše účely stahování hudby. Legální stahování a sdílení je umožněno také na Jamendo.

Pokud by vám tohle všechno nestačilo, a chtěli byste přece jen pustit chlup, je tu ještě velice populární internetové rádio Last.fm, které je pro obyvatele mimo Velkou Británii, USA a Německo za drobný poplatek 3 eura měsíčně.

Tak rozjeďte bednu, nasaďte sluchátka a běžte zkoumat svět legální hudby…