Na začátku roku poslal Justin otevřený dopis svým fanouškům, kde jim oznámil, že brzy vydá nové album. Na The 20/20 Experience jsme si museli počkat sedm dlouhých let, ale Justinovu kariéru to, přes záplavu nových tváří v showbyznysu, kupodivu nezabilo.

Nové album bylo napsáno jako celek, nenajdete tam jediný singl pro rádio

Justin Timberlake získal během své hudební kariéry 8 nominací na BRIT Awards. V roce 2004 vyhrál cenu Nejlepší mezinárodní album a Nejlepší mezinárodní zpěvák, kterou si odnesl i v roce 2007.

Jedním ze zjevných kladů jeho nového alba The 20/20 Experience je fakt, že tyhle písničky nevznikaly postupně jako jednotlivé singly. Deska byla složena a napsána s jasným záměrem jednotného celku, každá píseň dokonale zapadá a jedna navazuje svou náladou na druhou.

Nedostanete tedy hrstku barevných cukrátek, která chutnají nevyzpytatelně jako Bertíkovy lentilky tisíckrát jinak. Album na začátku nastaví tón a rozpoložení, které si podržíte po celou dobu poslechu.

Díky tomu, že jednotlivé písně nikdy nebyly myšleny jako singly pro rádia, nemusí dodržovat ani typickou tříminutovou stopáž. „Když můžou mít desetiminutové skladby Pink Floyd a Led Zeppelin, proč bych je nemohl mít taky?“ nechal se slyšet Justin.

Justinovy písně se inspirují afro-americkými hudebními styly 20. století

The 20/20 Experience je celá vlastně tak trochu retro. Song Suit and Tie zazpíval Justin na letošních Grammy stylově – v obleku s motýlkem. Dal tak celkem razantně najevo, co si myslí o dnešní všeobecné popové ležérnosti. Samotná píseň Suit and Tie je příjemná nóbl odpověď na soul. Po ní následuje křehká Pusher Love, o lásce, která může být drogou.

Songy Don’t Hold The Wall a That Girl se inspirovaly funkem a ve Strawberry Bubblegum najdete R&B. Následuje art-discová Let The Groove In a album pokračuje osmiminutovou peckou Mirrors, která se nese na vlnách snad všech zbylých afro-amerických retro stylů a Justinova fanouška dostane na první poslech. Celé album završuje atmosférická a zahlcující Blue Ocean Floor.

Fanoušci jsou nadšeni, kritiky uznale mručí a média dávají 4 hvězdičky z 5

Timberlakeovo album sbírá už teď, krátce po vydání, velmi kladné ohlasy fanoušků i kritiky. I hodnocení médií je velmi dobré. Časopis Rolling Stone dává albu 4 hvězdičky z 5, stejně jako People a New York Daily News.

Prodej v prvním týdnu překonal první týden předchozího Justinova alba The FutureSex/LoveSounds z roku 2006. Čísla se zdatně šplhala k milionu a teď už jistě prodej tuto hranici dávno překročil.

Album The 20/20 Experience je v kontextu současného popu poměrně překvapivý počin. Díky retro prvkům a záměrným vyhýbáním se současným hudebním trendům vyznívá nadčasově. Justin Timberlake nás tedy nejen napínal sedm let, ale ještě se mu podařilo zbavit současných populárních trendů a přesto splnit očekávání fanoušků.