Možná vás rodiče čas od času nutí vzít si kravatu a vy to nesnášíte. Byli byste však překvapeni, jak díky ní získáte na eleganci. A holky na dobře oblečené kluky fakt letí. Ale odkud se ten divný kus oblečení vlastně vzal?
S kravatami přišli Chorvati
Svět objevil kravatu za časů Ludvíka XIII u chorvatských vojáků. Ti totiž nosili jako součást uniformy na krku šátky, které jim dávaly na památku jejich ženy. Když to marniví Francouzi viděli, nemohli samozřejmě zůstat pozadu. Na počest Chorvatů, kteří je seznámili s tak chic doplňkem, začali šátku říkat francouzským výrazem pro Chorvaty – la croates. A odsud už byl jen krůček k české kravatě.
Původní kravaty se vyráběly z různých materiálů. Záleželo na společenském postavení a bohatství, jakou kravatu jste si mohli dovolit. Ty nejdražší byly z hedvábí, což se zase tolik nezměnilo.
Za Ludvíka XIV existovala na francouzském dvoře dokonce funkce kravatiéra. Tento komorník měl na starosti právě vázání královy kravaty.
Každý muž může být gentleman
V 18. století se začala kravata nosit skutečně masově. Může za to G. B. Brummel, který razil názor, že gentlemanem může být každý muž, bez ohledu na postavení. Stačí, když se slušně obleče. Jeho myšlenka se ujala a výrazně dopomohla k mazání třídních rozdílů v každodenním styku.
A díky němu se také ženy mají dodnes na co koukat. Protože každý muž, bez ohledu na věk a fyzické dispozice, vypadá v dobře padnoucím obleku a kravatě lépe než v čemkoliv jiném.
Během 19. století se kravaty i způsob jejich vázání dostali zhruba do podoby, jakou známe dodnes. V rámci módy od té doby kolísá už jen jejich šířka a to, jak vysoko je vážeme.
V současnosti je ovšem výběr kravaty sofistikovaná věda, hlavně díky široké nabídce šířek a barev. Také cenové hladiny se pohybují od kravat za pár korun až po ty od světových návrhářů.
Pestré kravaty si nechte na jaro
Kravatu je potřeba volit zejména podle obleku, ke kterému má ladit. A ten zase vybíráme podle společenské události. Obecně platí, že nekonformní pestré barvy jsou spíše vhodné na jarní a letní příležitosti a na těžce oficiální akce je lepší držet se ozkoušené usedlé klasiky. Nicméně, chcete-li naznačit, že vybočujete z řady, nebojte se pravidla o výběru kravaty porušovat.
Tak co myslíte, nestojí troška toho nepohodlí za takovou eleganci? Ostatně do budoucna se vám bude návyk na kravatu hodit. Muž, který nosí oblek a kravatu, je v naší civilizaci považován za úspěšného, bohatého, šaramantního a důvěryhodného. Nechat se občas trošku přiškrtit se vyplatí.