Představte si, že by existovala sociální síť, pojatá jako hra. Líbilo by se vám to? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Taková síť existuje a jmenuje se Foursquare.

V Čechách můžete být pionýři

Foursquare je docela novorozenec, Denis Crowley a Naveen Selvadurai ho rozjeli teprve v roce 2009. I proto ji zatím nevyužívá příliš mnoho Čechů, takže si s ní ještě můžete prožít pionýrské doby.

Princip Foursquare spočívá v lokalizaci pomocí mobilních telefonů. Můžete svým přátelům dávat vědět, kde se zrovna nacházíte, a bude se vám zobrazovat, kde jsou oni. To se děje prostřednictvím check-inů, které označí vaši pozici, a tak se můžete sejít třeba v oblíbené hospodě.

Staňte se starostou!

Ovšem my jsme vám slíbili hru. Checkováním můžete sbírat body nebo se také stát starostou (mayorem) jakéhokoliv místa, kde budete za posledních 60 dní nejčastěji checknutým štamgastem. Kromě toho budete získávat i virtuální odznáčky za speciální checknutí.

Nicméně kromě hry má Foursquare ještě další přidané hodnoty. Uživatelé si na něm dávají tipy, co se vyplatí navštívit a čeho se naopak vyvarovat. Takže budete vždycky vědět, kde je v okolí nejlépe hodnocená restaurace nebo turistická atrakce. Také se díky těmto informacím můžete vyhnout třeba vyhlášenému nepříjemnému číšníkovi nebo ex-příteli/ex-přítelkyni po nepěkném rozchodu.

Možná dostanete i slevu

Velmi příjemným bonusem je zvyk mnoha podniků, oplácet checkování zákazníků na Foursquare speciálními slevami nebo výhodami. V naší republice to zatím není časté, ale první vlaštovky už máme a jistě jich bude přibývat.

Místa na Foursquare ale nemusíte pouze hodnotit, můžete k nim přidávat i tipy pro ostatní uživatele. Třeba o tom, jak skvělé hambáče mají u vašeho oblíbeného hladového okna.

Své check-iny můžete automaticky přeposílat i na Twitter nebo Facebook, ale moc to nedoporučujeme. Mohlo by to být pro vaše přátele docela otravné.

Stejně tak můžete Foursquare využívat jen jako zdroj geolokačních informací, pokud se bojíte prozrazovat svou polohu. Což je velmi moudré v případě, že nejste doma a nikdo jiný tam nehlídá. Pak stačí prostě necheckovat se.

Mobilně a zadarmo

Mobilní aplikace Foursquare je dnes dostupná pro všechny obvyklé mobilní operační systémy. Má sice ještě pár omezení, ale funguje spolehlivě.

Jako všechny ambiciózní a později velké sociální sítě, i Foursquare je zdarma. Díky němu můžete poznat nová skvělá místa a říct o něm svým kamarádům. Teď už víte vše, co potřebujete. Tak do toho, checkněte se!