Prokrastinace je nejrozšířenější nemocí moderní společnosti. Trpí jí stovky milionů lidí. Tito lidé nejsou líní, pouze práci, kterou mají udělat odkládají až do doby, kdy jí není vyhnutí. Jde o chronickou tendenci odkládat nepříjemné povinnosti.

Místo toho, aby prokrastinující člověk využil volný čas k relaxaci, vede většinou odložení práce ke stresu a nervozitě. Časem může prokrastinace dokonce vyvolávat úzkosti. Správný lenoch by si s problémy z nedokončených úkolů nedělal hlavu, ovšem při prokrastinací se lidé trápí.

Často přitom celý problém odkládání způsobuje jen nejasný pocit, že je daná práce nepříjemná, nejasná, složitá a že ji člověk nedokáže odvést dle očekávání. A tak se vše posouvá. Pracovní úkol, úklid domácnosti, nepříjemný telefonát, důležité rozhodnutí…

Takovýto prokrastinátor je nešťastný a k vykonání výkonu ho pak přivede většinou už jen to, že to naprosto hoří. Jak se takového přístupu zbavit?

Jak bojovat s prokrastinací a vyhrát?

1. Plánujte si svůj čas. Pokud začnete jasně plánovat čas na práci versus čas pro odpočinek a rodinu, přestanou vám tyto činnosti splývat a snadněji se přimějete k plnění věcí.

2. Vytvořte si tzv. checklist. Napište si všechny své povinnosti na daný den – úplně všechny – a při splnění si je odškrtávejte.

3. Dělejte si přestávky, které jsou časově jasně ohraničené. Každých 25 minut si udělejte krátkou 5 minutovou přestávku, během které si třeba uvařte čaj. Pokud nezvládnete pracovat v takto přesném rytmu, tak alespoň vždy, když se přestanete soustředit, dejte si na chvíli oraz. Musí ale jít o krátkou a časově omezenou činnost. Pokud půjdete třeba sledovat seriály, pravděpodobně u nich uvíznete na mnohem déle.

4. Nenechte se rozptylovat svým okolím. Pracujte v uklizeném prostředí, abyste se mohli dobře soustředit. A určitě si k práci nepouštějte třeba televizi. Sice si říkáte, že jde pouze o kulisu, ovšem jde o jeden z nejčastějších spouštěčů prokrastinace.

5. Přestaňte se obávat chyb, které při práci uděláte. Všichni děláme chyby a chybami se učíme. Zvlášť Češi jsou ale známí tím, že sami sebe za chyby trestají místo toho, aby se díky nim posunuli dál. Každá chyba se dá napravit.

6. Chlubte se. Chlubte se splněnými úkoly svému kamarádovi či rodinnému příslušníkovi. Zvlášť když budete pracovat v jeho blízkosti, budete se mnohem snadněji věnovat práci, když od vás bude očekávat další „chlubení se“.

7. Vstávejte dříve. Ano, většina z nás zná to lákavé volání spánku, když zazvoní budík a my si chceme ještě trochu přispat. Ovšem pokud budete pravidelně vstávat dostatečně brzy, dostane váš den úplně jiný rytmus a během rána a dopoledne můžete stihnout významnou část vaší práce.

8. Sledujte čas. Sledujte, kolik času věnujete jaké činnosti a jestli to odpovídá vašim představám, jak chcete trávit své dny.

9. Prostě začněte. Teď.

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/pr%C3%A1ce-znamen%C3%AD-l%C3%ADn%C3%BD-podnik%C3%A1n%C3%AD-47200/