Mnozí z nás si každý rok dávají předsevzetí, která ale nepřežijí první lednové dny. Často na to totiž jdeme úplně špatně. Víte, jak udělat, aby se vám podařilo vytoužených změn nejen dosáhnout, ale také si je udržet? Pár jednoduchých rad vás v zápase s předsevzetími postrčí správným směrem.

1) Vyberte si jen jednu nebo dvě věci, které toužíte změnit nejvíc.

S nastávajícím novým rokem by se leckdo chtěl stát úplně novým člověkem. A přiznejme si, kdo z nás neví o mnoha oblastech, ve kterých by svůj život mohl proměnit k lepšímu? Když se ale naráz pokusíte uvést v realitu dlouhý seznam změn, jste téměř jistě předem odsouzeni k neúspěchu. Mnohem lepší je mít reálná očekávání a soustředit své síly najednou vždy jen na jednu nebo dvě věci, na kterých potřebujete zapracovat nejvíc.

2) Stanovte si konkrétní a dosažitelné cíle

Řekněte si jasně, co (a také proč) chcete dělat. Může vám pomoci vymezit si konkrétní čas, kdy se svému předsevzetí budete věnovat. „Chci začít víc cvičit“ je nejasně formulovaný úmysl, který se dá snadno odkládat. Pokud se ale například rozhodnete každý večer od osmi do půl deváté provádět konkrétní sestavu cviků, víte přesně, jakým směrem máte napřít své úsilí.

3) Postupujte po malých krůčcích

Nesnažte se naložit toho na svůj hřbet příliš mnoho najednou. Jestli doteď byl váš největší sportovní výkon sledování fotbalu v televizi, přes noc se z vás maratónský běžec nestane. Když to hned napoprvé přeženete, vytouženou činnost si jen znechutíte – a to se týká nejen sportovních výkonů. A co je horší – pokud na sebe kladete přehnaná očekávání, která se vám potom nedaří naplnit, vytváříte si hned na začátku pocit selhání, který vám bude v dalším úsilí podrážet nohy. Buďte místo toho trpěliví a vytvořte si realistický plán. Na výrazné a náhlé změny totiž potřebujete pořádnou sílu vůle – ta se ale dá nahradit silou zvyku, když do své denní rutiny postupně zapracujete jednu drobnou změnu po druhé.

4) Nenechte se odradit selháním

Každému to takzvaně „někdy ujede“ – to ale není důvod k tomu, abyste měli pocit, že je všemu konec. Držíte dietu a nedokázali jste odolat čokoládovému dortu? Užijte si to – a k večeři si dejte salát. Nenechte se ve svém odhodlání zviklat výčitkami a pocitem marnosti – jedna vlaštovka ještě jaro nedělá. Odpusťte si drobné prohřešky a začněte znovu. Jen si dávejte pozor, aby se jich nenasbíralo příliš.

5) Mějte na mysli, čeho chcete dosáhnout

Pokud si průběžně připomínáte, jakého cíle se snažíte dosáhnout, bude pro vás snadnější překousnout i nepříjemnosti, které s sebou změny přinášejí. Pozitivní motivace vždycky funguje výrazně líp, než ta negativní. Nezapomeňte se ocenit i za drobné úspěchy. To je důležitá součást každé snahy o dosažení něčeho většího. Pokud budete mít před očima jen vzdálený cíl, ke kterému se dopracujete až za dlouhou dobu, můžete snadno ztratit motivaci.

6) Zapojte další osoby

Pokud se chcete naučit angličtinu, najděte si soukromého lektora nebo se zapište do kurzu. Pokud si chcete zlepšit kondičku plaváním, najděte si někoho, kdo bude do bazénu chodit s vámi. Přítomnost dalších osob zapojených do společného úsilí vám pomůže udržet se na správné cestě. A navíc – ve více lidech může být spousta věcí také mnohem větší zábava.

A v čem byste svůj život během tohoto roku chtěli změnit k lepšímu vy?

Zdroj obrázku:http://pixabay.com/cs/smartphone-seznam-%C3%BAkol%C5%AF-chcete-li-570507/