Mladý organismus není potřeba týrat extrémními dietami a životním stylem. Dokonce by vám to mohlo i ublížit. Pokud začnete hladovět a k smrti se vyčerpávat mnohahodinovými cvičeními, moc si neprospějete. A možná dokonce ani nezhubnete.

Vaše tělo je dokonalý hodinový strojek

Naše těla jsou neuvěřitelně harmonicky sestavené stroje. Představte si sami sebe jako nejjemnější hodinový mechanismus. Pokud jakoukoliv manipulaci s jemnými kolečky přeženete, chod příliš zpomalíte nebo zrychlíte, dlouho nevydrží a o správné funkci nemůže být ani řeč.

Už jste zkoušeli narychlo shodit pár kilo hladověním? Možná se tak zbavíme 1-2 kil, ale pak tělo najede na úsporný režim. Naučí se to málo energie, co mu dáváme, využít mnohem lépe.  Výsledkem je, že šíleně hladovíme, jsme kvůli tomu ve stresu, ale váha dolů nejde. Kromě toho vaše těla ve vývinu potřebují všechny pestré živiny. Při hladovění je postrádají.

Extrémní cvičení nám sice vám nádherně vymodeluje svaly, ale taky nás přivede na pokraj vyčerpání. Budeme spalovat pouze cukr a tuk zůstane, kde je.

Zhubněte jezením a nevyčerpávejte se!

I u hubnutí platí všeho s mírou a hlavně používat rozum. Pokud se naučíte pár základních faktů o výživě, spalování a lidském těle, pomůže vám to posoudit všechny ty nesmysly, kolující o hubnutí.

Úplným základem je naučit se snídat a obědvat. Vůbec nejde o to, že by jídlo po 18 hodině bylo zakázané. Ovšem většina lidí, kteří jí pozdě, jsou přepracovaní a nervózní, přes den si neudělají přestávku na jídlo a večer sní, na co narazí. Pokud si pěkně rozložíte jídlo do celého dne, tohle se vám nestane a večer už vám bude stačit salát.

Podobné je to se sportem. Na hubnutí je úplně nejlepší pohyb, který vás úplně nevyčerpá. Ideální je rychlá chůze, kdy vám svižnost kroku udává třeba vaše oblíbená hudba. Taková hodinová procházka párkrát týdně funguje skvěle. Vyčistí vám hlavu, odplaví starosti a krásně zformuje svaly nohou a zadečku.

Pečivo a slazené nápoje moc nepomáhají

Přestože byste ve svém věku měli jíst vše, pravdou je, že pečivo patří k přehnaně kalorickým jídlům. Rozhodně se ho nezbavujte úplně, ale zkuste jeho konzumaci snížit třeba o třetinu nebo polovinu a chybějící část nahradit ovocem či zeleninou. Kila pak půjdou dolů rychleji.

Největším nepřítelem hubnutí jsou slazené nápoje. Neznamená to, že byste si na party nemohli dát colu, ale při běžném každodenním pití se snažte cukru v nápojích vyhýbat. Nejvíc nám prospívá čistá voda.

Kalorie spalujeme při jakémkoliv pohybu

Pokud máte příliš nabitý rozvrh, a hubnoucí procházky prostě nestíháte, uvědomte si, že naše těla spalují při každém pohybu. A uklízet se taky musí, že? Využijte tedy klidně běžného úklidu!

Netrapte se tedy žádnými šílenými hladovými dietami. Prostě jen jezte a hýbejte se s rozumem. I kdybyste totiž narazili na nějakou zázračnou dietu, budete-li se během ní mučit hlady a stresovat příliš pomalým úbytkem váhy, nijak vám to neprospěje. Při stresu totiž přibíráme, ať už se přejídáme, nebo ne.