Odcházejí vám sluchátka a budete muset opět procházet peklem vybírání nových? Tolik možností a takové rozpětí cen a vy jste zrovna celkem švorc… Taky to známe. Naštěstí vám dokážeme poradit, čeho se při výběru držet. Vybírejte s námi a tentokrát to bude bolet podstatně méně.
Jak moc se máte plácnout přes kapsu?
Pro většinu z nás je jedním ze základních parametrů, podle kterých musíme vybírat, cena. Pecky seženete už od 80 Kč, ale je jasné, že nebudou hudbu reprodukovat moc skvěle. U nich je to vždycky horší s výškami a basy, i když si připlatíte. Nejkvalitnější sluchátka stojí klidně i přes 10 000. Ale v pohodě, tak daleko zacházet nemusíte, abyste měli něco slušného. Největší rozdíly v kvalitě zvuku jsou u levných sluchátek do 200 Kč, u kvalitnějších jsou rozdíly minimální.
Dostatečně kvalitní špunty pořídíte už od 600 Kč a sluchátka s mostem dostanete ve velmi slušné kvalitě od tisícovky. Obecně však platí, že od 500 Kč už koupíte sluchátka, které vám umožní poslech v přijatelné kvalitě, pokud nejste profíci nebo blázni do vážné hudby.
Máte nastudované parametry od výrobce?
Když máte jasno v tom, kolik peněz můžete obětovat, je potřeba si uvědomit, k čemu sluchátka vlastně budete mít. Jestli chcete poslouchat hudbu na cestách z mobilu, u PC, nebo s nimi spíš budete hrát hry.
Přesný obrázek o kvalitě sluchátek vám pak dá několik , údajů od výrobce. Zejména koukejte na frekvenční rozsah. Naše uši vnímají zvuky od 20 Hz do 20 000 Hz a sluchátka by na tom měla být stejně. Dejte si pozor také na , toleranci,, která udává, k jak velkému pozměnění zvuku dochází v nejzazších mezích reprodukované frekvence. Přijatelná tolerance je maximálně do 2-3 dB.
Dalším důležitým parametrem je citlivost, která vlastně udává hlasitost. Pro poslech jsou dostačující sluchátka s citlivostí kolem 100 decibelů a výš. Zajímat by vás mělo i tzv. zkreslení, které udává odlišnost od originálního zvukového záznamu. Udává se v procentech, a čím je menší, tím lépe.
Chcete je na doma nebo na ven?
V neposlední řadě vás asi bude zajímat i konstrukce. Třeba budete chtít z praktického hlediska na cesty , pecky nebo špunty, nebo naopak dáte přednost sluchátkům s mostem, ať už s konstrukcí , za uši nebo těm, co obepínají celé ucho. Všechny mají své výhody i nevýhody.
Pecky či špunty nejsou moc dobré pro použití u PC. Pro přenosné přehrávače postačí, ale kvalita reprodukce zvuku je tu vždy nižší ve výškách i basech, dokonce i u dražších sluchátek tohoto typu. Sluchátka za uši jsou kompromis mezi skladností, nenápadností a kvalitou reprodukce – pro nenáročné se hodí i k PC. Nejkvalitněji zvuk reprodukují celoušní sluchátka s mostem přes hlavu. Umožňují kvalitní poslech i hraní, ale na cesty zase nejsou příliš praktická.
Máte podlehnout prestižní značce?
Další otázka je, zda drát či nedrát. Dráty se zamotávají, lámou a jsou nepohodlné, ale pro bezdrátová sluchátka zase platí, že potřebují vyměňovat baterie, být na dosah vysílače a hlavně jsou zvukově méně kvalitní.
A možná máte svou oblíbenou značku, o které víte, že nikdy nezklame, nebo chcete vyzkoušet kvalitu nějaké pověstné. Nejkvalitnější, ale ještě docela cenové dostupná sluchátka, vyrábí Sony, Koss nebo Sennheiser nebo Creative.
Zdroj obrázku: http://pixabay.com/en/cute-female-girl-headphones-15719/