Chytlavé melodie s refrénem, opakujícím se po každé sloce, které se vám uhnízdí v hlavě třeba na týden. Můžete je nenávidět, nebo milovat, ale jsou tu. Říkáme jim popové hity.

Písně, šeptající o lásce

Pop je totiž hudba, určená ke komerčnímu úspěchu a tudíž i pro co nejširší paletu posluchačů. Proto má přesně danou strukturu sloka-refrén, která se pravidelně opakuje. Ze stejného důvodu se texty těchto písní nevyjadřují k bůhvíjak filozofickým tématům. Většinou se zabývají láskou, popřípadě něčím jiným, co je dostatečně neškodné a může se s tím ztotožnit každý posluchač. Proto také lidé s intelektuálnějším zaměřením pop velmi často odsuzují.

Nemůžeme mu však upřít oddychovou příjemnost, která je způsobena obvykle výraznou a snadno zapamatovatelnou melodií. Na rozdíl od rockové disonance je mnohem méně složitá na poslech, často nám slouží jako ideální podkres při jízdě autem nebo učení. I proto je pop to nejčastější, co uslyšíme, když si naladíme rádio.

Presley versus Beatles

Pop music se začala výrazněji formovat až v 2. polovině 20. století, ale její kořeny sahají více do minulosti. Masovému rozšíření však napomohlo až velké snížení cen gramofonových desek. První proslulou kapelou, kterou považujeme za popovou, byli The Beach Boys.

Pop se okamžitě stal oblíbeným mezi mládeží a teenagery, protože právě oni se nejlépe ztotožňovali s jeho texty. Později s tím ovšem trochu zamíchal rock’n’roll, který přinesl víc, než se od něho očekávalo. Díky Elvisu Presleymu měl najednou pop obrovskou konkurenci, kterou však velice brzo dotáhli Beatles, kteří začali určovat směr populární hudby. Popu se totiž zhostili zcela osobitým způsobem a udali tón nejen na následující desetiletí, ale ovlivňují hudbu dodnes.

Stálice nebo rychlokvašky?

Od té doby se v pop music vyskytla spousta rychlokvašených hvězdiček, které díky svým manažerům zazářily a brzo o nich nikdo nevěděl, stejně jako stálic, postavených na vynikajícím hlase a schopnosti sledovat nové trendy v muzice. K těmto stálicím určitě patří ABBA, The Bee Gees, Eagles, Michael Jackson, Madonna, U2 nebo Elton John. Jak bude historie vzpomínat na Britney Spears, Christinu Aguileru nebo Lady GaGu, to se teprve ukáže.