Bláznivý umělec není nic, co by nás mohlo vyvést z míry. Ostatně který umělec není aspoň trošku cvok? Velmi zajímavé to ale začne být ve chvíli, kdy si takový výstřední muzikant vyrobí hudební nástroj podle svého vkusu a naturelu. Vznikají naprosto neuvěřitelné objekty…
Kvůli výrobě obrovských varhan ladil několik let krápníky
Nemáme vůbec ponětí, jak by někdo vlastně mohl na něco takového hrát – tedy v případě, že je stále člověk a má pouze dvě ruce. Každopádně je tato dvanáctikrká kytara plně funkční a má neuvěřitelných 72 strun. Vyrobil ji japonský umělec Yoshihoko Satoh.
Největšími varhanami na světě jsou tzv. Krápníkové varhany. Bodejť by taky ne, jsou totiž vyrobeny z celé skály jeskyně, která má přes 250 metrů čtverečních. Najdete je v Luray Caverns, které jsou ve Virginii. Varhany prý je několik let ladil Leland W. Sprinkle, po té, co si všiml, že krápníky rezonují. Zajímavá posedlost…
Koho napadne udělat hudební nástroj z jezevce?
Asi nejpůsobivější dílo v naší kategorii je Zpívající strom. Výjimečně ho nemá na svědomí žádný hudebník, ale architekti Mik Tonkin a Anna Liu. Najdete ho na opuštěném kopci v Lancashire v Anglii. Vypadá jako futuristické umělecké dílo, ale jakmile zafouká vítr, strom ožije a začne hrát na celé údolí. Prý zní velmi podmanivě.
Už nástroj theremin je dost neobvyklý sám o sobě. Hraje se na něho bez doteku a je to dost náročné. Tón závisí na tom, jak daleko se ruka hudebníka ocitne od antény. Často se využívá ve sci-fi filmech, protože hudba z něho zní jako z jiného světa. A stačí prostě zabudovat theremin do jezevce a máme… jezeremin! Taky se ptáte sami sebe, kdo by něco takového, sakra, dělal?
Zahrajte rodině na nervy nebo ji zbavte zásob sýrů!
Tak tomu říkáme žít v harmonii! V Michiganu stojí dům, který má všude kolem stěn a na chodbách rozmístěné struny. Něco jako obří verze byzantské harfy. Architektům a instalačním umělcům Davidovi Hanawaltovi a Billovi Closeovi se líbil nápad, že si tu rodinní příslušníci nebo hosté mohou kdykoliv zahrát. Doufejme, že tím nehrajou ostatním na nervy.
Předešlé nástroje byly často drahé nebo komplikované na konstrukci. Pokud máte jen svůj hudební sluch, může vám docela dobře stačit nakalafunovaný luk a ploty s ostnatými dráty, stejně jako houslistovi Johnovi Roseovi. Ten si dal cíl, zahrát si na ploty po celém světě. Ale pozor, tahle hudba je prý proklatě ostrá!
VIDEO:https://www.youtube.com/watch?v=uUARc6ufZAk
A když už prostě nevíte co by, vyrobte si nástroj ze sýrů. Třeba jako tyhle sýrové bubny. Neočekávejte ale, že přežijou ve zdraví celý koncert. Zvlášť, pokud máte rádi šamanské rytmy nebo jste nadšenci do drum’n’bass.
Zdroje obrázku: http://pixabay.com/cs/tanec-hudba-houslov%C3%BD-kl%C3%AD%C4%8D-zvuk-108915/
http://laughingsquid.com/wp-content/uploads/play.jpg
http://s11.images.www.tvn.hu/2011/07/12/15/28/www.tvn.hu_db18fccb8294fb950e97afc8cf18545a.jpg
http://images.dangerousminds.net/uploads/images/badgermin1fhgfh.jpg
http://mixstory.ru/wp-content/uploads/2014/02/3683332_980x1200_0.jpg
http://drumordie.com/wp-content/uploads/2012/08/cheese-drums.jpg