Posted on

Masivně-multiplayerové online hry na hrdiny (MMORPG) jsou fenomén, který dnes dorostl gigantických rozměrů. Třetina z nás si je občas zapaří, třetina je na nich závislá a třetina o nich aspoň slyšela. Přemýšleli jste někdy, co na nich vlastně všechny tak bere?

Základem každé dobré MMORPG je tvorba vlastní postavy. Vybíráme si pohlaví, vzhled a většinou nějakou specializaci jako je třeba bojovník nebo léčitel. Tato postava pak vlastně reprezentuje naše ego. My sami si vybíráme, čím by měla být a promítáme tedy do ní část sebe – je tím, čím bychom chtěli být my.

Když nechceme být sami…

Fantasy onlineovky mají extrémně silný sociální aspekt. Při jejich hraní se hráči sdružují do skupin neboli guild a v rámci nich pracují na naplnění společných cílů. Guilda se vždy vymezuje proti ostatním hráčům společnou identitou, sounáležitostí a někdy dokonce i sovu specifickou kulturou. Guilda – to jsme „my“ a zbytek světa jsou „oni“.

Toto je způsob myšlení, který nám je lidem vlastní od počátku věků, a umožňoval nám dlouhá století přežít a bojovat s nájezdníky „z venčí“. Pocit sounáležitosti v guildě nám supluje kmenová společenství nebo velké rodiny, ve kterých jsme kdysi žili. V současnosti je tento způsob života narušen, rodiny atomizovány, ale jak se ukazuje – po společenském životě a silných sociálních vazbách stále podvědomě toužíme.

Za dobro, spravedlnost a všechny naše ženy!

Svět je dnes příliš složitý. Kde hledat pravdu a jak poznat, kdo je ten špatný? V MMORPG bez problému. Krádež je krádež a dá se potrestat jednoduše a účinně, stejně jako vražda či zrada. Psychologové se domnívají, že hráčům vyhovuje snadné řešení krizových situací. Většinou samozřejmě šípem do kolene. 😉 Ve skutečnosti jde o to, že ve hře máte možnost se o takové věci postarat sami a okamžitě. Žádné soudy a papírování… okamžitá spravedlnost! To našim duším dnes chybí.

Čtyři typy hráčů

Podle moudrých pánů s mnoha tituly hrají onlineovky čtyři typy hráčů. Prvním z nich je Achiever – ten, který musí zvítězit. Neexistuje jiná varianta. Achiever rád řeší úkoly, získává poklady a když je to třeba, tak zabíjí nepřátele. Vše investuje do získání co nejvyššího levelu a s ostatními komunikuje jen, když je to pro něj výhodné.

V případě, že rádi objevujete virtuální světy, jste Explorer. Potřebujete shromažďovat co nejvíc informací a proto také rádi komunikujete s ostatními hráči.

Socializer hraje především proto, aby získal nové a zajímavé kontakty. Zajímá se o druhé hráče a hra je pro vás především způsob, jak si pokecat.

Pokud je pro vás nejdůležitější ta moc, kterou máte nad ostatními hráči, patříte mezi Killery. Dominanci může Killer vyjadřovat jak násilím, tak i pomocí. Všechno ve hře – dosažený level nebo peníze – vám slouží k budování pověsti a větší moci.

Hry slouží k rozvoji!

Vyčítají vám, že pořád paříte a nic jiného neděláte? Odpověď prudičům je jednoduchá. Hry slouží k rozvoji postřehu, paměti, rozhodovacích schopností, ale navíc vám mohou skvěle posloužit ke zkoumání vašeho charakteru. Jak byste se zachovali např. v krizových situacích? Jedno vyhrocené odpoledne online vám může dát odpověď. Stejně tak si ve hrách můžete vyzkoušet věci, které vás jinak děsí a naučit se je zvládat. Tak co, který typ hrdiny jste vy?.