Bičenka poševní patří mezi parazity, kteří se vyskytují v ženských pohlavních orgánech. Způsobuje onemocnění urogenitální trichomoniázu. Můžeme ji však najít i u mužů a to v močové trubici či v prostatě, kde zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Její přenos probíhá pohlavním stykem. Její životní cyklus trvá pouze 24 hodin a vhodné prostředí, v němž přežívá, je moč, sperma nebo voda. Pokud se, v kontaminované tekutině, dostane na předměty, přežívá zde 1-2 hodiny.

Negativní vliv na zdraví žen i mužů

U žen má bičenka za následek rozvrat mikroflóry, která se nachází v pochvě. Je příčinou gynekologických zánětů, jejichž průvodním jevem je, mimo jiného, výtok.

V případě nákazy nemusí mít některé ženy příznaky a infekce se může objevit až s odstupem času. Nejčastěji se však symptomy objevují v rozmezí 4-20 dnů po nákaze. U žen se objevuje zánět, jehož projevem je vaginální výtok různé barvy (bělavý, žlutý či do zelena). Může se také objevit zarudnutí a svědění v oblasti intimních partií či nepříjemný pocit během pohlavního styku.

Tyto obtíže mohou polevit i bez léčení, ale může dojít k jejich opakovanému výskytu a to zejména během těhotenství, kdy mohou být příčinou předčasného porodu. Pokud zánět trvá dlouhou dobu, může způsobit sterilitu a to i u mužské populace. U nakažených trichomoniázou je také vyšší citlivost vůči viru HIV. Pokud se onemocnění neléčí, je to jeden z rizikových faktorů pro vznik nádorových změn na děložním čípku.

U nakažených mužů se často neobjevují žádné symptomy, ale jsou infekční pro své sexuální partnery. Mezi nejčastější příznaky pak patří výtok z močové trubice, její zarudnutí u ústí, nebo svědění či pálení během močení.

V případě výskytu bičenky poševní je potřeba léčit oba partnery.