Ráno je šílená tma, a když jdeme ze školy, není to o nic lepší. To na náladě rozhodně nepřidá. Pokud je ještě přes den zataženo, je mlha nebo prší, to bychom se uzývali. Možná se i o vás pokouší podzimní depka, ale my vám s ní pomůžeme bojovat!

Rádi bychom zazimovali

Ve skutečnosti je naprosto přirozené, že při narůstající tmě a zimě cítíme útlum. Jsme totiž součástí přírody a ta se prostě chystá zazimovat. Jenže učitele a šéfy to samozřejmě nezajímá. Ačkoliv této náladě říkáme podzimní deprese, nejde o skutečnou depresi, jen o melancholii a ospalou únavu.

Někdy může být problém podzimní depku rozpoznat, a když už se rozjede, je těžší ji zvládnout. Pokud jste pořád ospalí, nic se vám nechce, jen tak bloumáte nebo posloucháte hudbu, je možné, že sedla právě na vás. V takovém stavu si potřebujete najít způsob, jak se udržet čilí a nezatížení skleslostí.

Skill +1: Světlo a fyzická aktivita

Prvním bojovým tahem je, naordinovat si co nejvíc světla. Nemáme-li sluníčko, pomůžeme si klidně světlem umělým. Nesetrvávejte proto dlouhodobě po tmě a nebojte se jasných světel silných žárovek.

Dalším trikem jsou procházky. Sice nás to svádí, abychom si zalezli do postele, ale pořádná procházka v barevném listí nám neuvěřitelně zvedne náladu a v noci se nám bude lépe spát. Podobně budou účinkovat jakékoliv sportovní aktivity, zejména když je budete provozovat s přáteli. Zůstat sám v období splínu je totiž vůbec ten nejhorší nápad.

Nezapomeňte „posilovat“ i mozek. Hrajte třeba šachy, pokud nevíte, jak na to, pomohou vám šachové knihy a literatura, najděte si soupeře a trénujte strategii. Uvidíte, že šachy jsou zároveň skvělou „posilovnou pro mozek“ a skvělou relaxací.

Skill +2: Výživa a pohoda

V boji nám pomáhají i vitamíny. Tělo sice žádá na zimu kaloričtější stravu, ale nikde není napsáno, že musíme vypustit zeleninu a ovoce. Dodané vitamíny nám pomohou depresi porazit na hlavu.

Nejdůležitější trik je ovšem hlavně se nestresovat. Snažte se nikam nepospíchat, nic si nevyčítejte, udržujte se v pohodě. Rozmazlujte se, relaxujte, připravte si voňavou koupel. Máte-li přítele nebo přítelkyni, buďte co nejvíc s nimi, láskyplné chvilky depresi léčí přímo zázračně.

Skill +5: Bájné tajné zbraně

A pak jsou tu dvě poslední tajné zbraně. Zmrzlina a spánek.

Když je nejhůř, nic vám nepomůže lépe než zmrzlina. Zapomeňte na to, že po ní přiberete. Je to potravina štěstí, my lidé ji alespoň tak vnímáme a průzkumy potvrzují, že vládne mocnou silou proti vší temnotě světa.

Depresi však neporazíte bez dostatku spánku. Mozek teenagera potřebuje nekompromisně 9-ti hodinový odpočinek, aby mohl fungovat naplno. Nezapomínejte na to, dopřejte si spoustu sladkého spánku a souboj s podzimním splínem vyhrajete!