Posted on

Mnoho z nás touží po dlouhodobém a spokojeném vztahu. V něm máte perspektivu, stabilitu, jistotu. Máte partnera, který s vámi chce sdílet to dobré i to špatné, máte se o koho opřít, když je vám špatně, s kým se radovat, když je vám dobře. Udržet však takovýto dlouhodobý vztah je pořádná práce, musíte se snažit celý život. A i to může být kámen úrazu. Ne vždycky se totiž partneři snaží. Na vztah si zvykli, myslí si, že toho druhého „mají jistého“ tak na co ho překvapovat či o vztah pečovat? A v takové chvíli se i sebelepší dlouhodobý vztah může rozpadnout.

Odchod dětí

Jedním klíčovým bodem, proč se dlouhodobé vztahy rozpadají, je odchod dětí. Ty se logicky časem osamostatňují a dvojice tak přijde o někoho, o koho se až dodnes starala i když nepřímo. Pořád doma byl někdo, s kým se mohli bavit, s kým mnohé řešili. Teď jsou jen sami dva. A to je možným kamenem úrazu jelikož partneři zjistí, že láska postupem času vyprchala a důvod, proč byli spolu (děti) se odstěhoval.

Nevěra

Bohužel se děje stále a jde o častý důvod k rozpadu dlouhodobého vztahu. Jeden z partnerů má důvod k tomu hledat své štěstí jinde. K nevěře je vždycky nějaký důvod, špatný sex, odcizení, potřeba si něco dokázat, ventilovat své problémy jinde a podobně. A jakmile se to podváděný partner dozví, většinou nevěru nevydýchá, porušena je důvěra a ta v mnoha případech nejde už obnovit.

Neustálé hádky

Taková to byla velká láska, všichni předpokládali, že jim to vydrží napořád. Postupem času na sebe začnou víc a víc štěkat, hádat se a vadí jim věci, kterých si dřív nevšímali nebo které jim dřív nevadili. Někdy se hádky vyvolávají záměrně, aby si partneři mohli navzájem vyčíst vše, co se kdy stalo. Negativní emoce musí ven a je jedno, kde právě jste, jestli doma nebo se svými kamarády na chatě.