Jednou z možností, jak naučit lidi znovu sdílet své myšlenky, názory a pocity, jsou zájmové kluby. Z principu by mělo jít o společenství lidí, které vytváří pocit, že člověk někam patří. Bohužel ale spousta lidí si myslí, že jde prostě jenom o to, se někam zaregistrovat. A lidé nejsou po různých negativních zkušenostech z minulosti ochotni se někam registrovat. Jak tedy podpořit spolkový život?

Když chcete někam patřit, musíte překonat první nedůvěru

Vzhledem k výše popsaným problémům není divu, že většina spolků má problémy s tím, vytvářet opravdový spolkový život. Často dochází k tomu, že spolek má zdravé, i když třeba velmi malé jádro, které schází prostě proto, že to členy baví a přináší jim to potěšení. Ostatní jsou pak pouze zaregistrovaní, ale nevyvíjejí žádnou velkou aktivitu. Je to dáno i tím, že mají problém se do toho zdravého jádra dostat.

Lidé nemají čas a trpělivost

Ono je to jako na vesnici, kde také obtížně přijímají někoho nového. Je třeba trpělivosti a času, než se podaří to jádro přesvědčit, že to se svým zájmem o spolkový život opravdu myslí vážně. Jenže oni „registrovači“ většinou nemají tolik trpělivosti a nebaví je čas. Proto to časem vzdají a zaregistrují se zase někde jinde. Jde o to, že lidé by měli v sobě najít sílu a vydržet čekat. Přinese to své ovoce. Po čase zjistí, že už je jádro spolku bere mezi sebe jako jednoho z nich. Takové čekání se vyplatí. Člověk překoná určité úsilí a teď konečně někam doopravdy patří.

Střídmost i ve výběru spolků

Díky internetu ale existuje obrovská spousta různých klubů, především virtuálních. Lidé potom bez potíží přecházejí z jednoho klubu do druhého. Příležitostí je spousta a my nevíme, co si vybrat dříve. Proto přeskakujeme bez rozmyslu z jednoho na druhé. Je ale lepší zachovat si při výběru chladnou hlavu, být střídmý, nepodléhat módním trendům a skutečně se někam zařadit. Pocit, že někam patříme, je pro nás jakousi kotvou, oporou i v těžkých časech.

Další články na téma Návrat ke kořenům

Proč se vracet do míst svého dětství?
Rodokmen by měl mít příběh
Jaká jsou klady a zápory globalizace?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/t%C3%BDmov%C3%A1-pr%C3%A1ce-t%C3%BDm-spolupracovat-382677