V současnosti se svět mění v jednu globální vesnici. Je to dobře nebo špatně? Jako většina věcí v životě to má své dobré i špatné stránky. Mezi ty dobré patří hledání nových zkušeností. Větší konkurence, snaha porovnat se s ostatními, i těmi, kteří třeba žijí na druhém konci světa. A neposlední řadě i touha mezi nimi uspět. To je samozřejmě pozitivní jev, který obohatí náš život. Na druhou stranu to ale s sebou přináší i odcizení. Pro velkou masu lidí je skutečně velmi těžké najít společný cíl, něco, pro co by se dokázali zapálit všichni. Ve výsledku se pak každý stará jenom sám o sebe…

Když je vesnický dvorek malý…

V současnosti, kdy se díky propojení celého světa internetem zkrátily vzdálenosti, se mnoho lidí obrací zpátky k místům, odkud přišli. Z anonymních velkoměst se vracejí zpátky na vesnici, kde se narodili, kde prožili dětství. Co je k tomu vede? Jaký je vlastně jejich příběh? Proč se ocitli ve městě a nyní se vracejí zpátky? Když kdysi před lety ukončili školu, zjistili možná, že jim je svět vesnice trochu malý. Zdejší konkurenci už zvládli, zjistili, že patří mezi nejlepší. Tak proč to nezkusit ve městě, kde je konkurence mnohem širší, větší? Proč si neporovnat síly s ostatními?

Ve městě chybí otevřenost a snaha pomoci

Odešli proto do města, kde si úspěšně našli práci, založili rodinu, vychovali děti. Jenže jim tak nějak začalo něco chybět. To obyčejné venkovské sdílení. Sousedské popovídání, kontakt s ostatními. Ve městě jim něco takového úplně chybí. Je zde velká konkurence, a proto se každý stará hlavně sám o sebe. Chybí otevřenost, chybí snaha pomoci druhému. Málokdo dokáže povýšit zájmy ostatních nad ty svoje a snažit se být užitečný i někomu jinému. Proto přichází okamžik, kdy člověk zatouží se prostě vrátit tam, odkud přišel. Hledat tam to, čeho se mu nedostává. Zprvu nenápadné úvahy může popohnat i nějaký impuls, třeba partnerský rozchod či rozvod.

Nabízím svoje zkušenosti

Co teď, když jedna etapa života skončila? Návrat ke kořenům se nabízí jako určité ukotvení, stabilizace. Jenže ani tento návrat po letech není jednoduchý. Všichni na vesnici mého dětství přece dávno zapomněli, že tím premiantem třídy jsem byl zrovna já. A tak, i když třeba přímo nevyřknou svoji otázku, je jim vidět na očích. Co nám přinášíš? Proč ses vrátil? Čím nám chceš být užitečný?, ptají se svými pohledy. Ani já sám to ještě asi pořádně nevím. Bude vůbec o moje zkušenosti z takzvaného velkého světa zájem? Mohu je na vesnici nějak zúročit? Přijmou mne mezi sebe, nebo se pro ně stanu jedním velkým chvástalem? Přesně takové otázky si budu klást i já, pokud se pro podobný krok rozhodnu. Odpovědi nejspíše ukáže čas. Nicméně je důležité, že se lidé z velkého světa vracejí zpátky na vesnici. Chtějí dávat místům svého původu zkušenosti, které nasbírali. Těžit z toho mohou všichni.

Nováčci a důvěra

Abychom pochopili, co to návrat ke kořenům vlastně znamená, musíme vysvětlit, jak vlastně probíhá komunikace na vesnici a ve městě. Vesničané se všichni navzájem znají, vidí si takříkajíc až do hrnce. Mají ale proto často problém přijmout mezi sebou někoho nového. Když už ho ale vezmou mezi sebe, dostal jejich důvěru, stal se jedním z nich. Ve městech je to jinak. Velké domy jsou anonymní, lidé se naznají navzájem. Nováčky proto přijímají mezi sebou hladce a hned. Pro městské usedlíky obvykle není těžké začít komunikovat s někým úplně neznámým na chodbě domu. Dlouho pak ale trvá, než k němu získají důvěru. Vesničanovi ve městě proto může dělat potíže oslovit někoho nového, ale když už to udělá, začne k němu být příliš důvěrný, což se nevyplácí. Komunikace lidí z vesnic s lidmi z měst, jejich vzájemné setkávání proto může být přínosem a obohacením pro obě skupiny. Je dobře, pokud k němu při různých příležitostech dochází.

Město nabízí více příležitostí

Ztotožnit se s kořeny ve městě mnohem těžší, protože se zde nachází spousta příležitostí. Klidně můžete přejet tramvají na druhý konec města a zajít tam do hospody. Bude ale dlouho trvat, než se tam stanete opravdovým štamgastem. Na vesnici je hospoda většinou jenom jedna, proto do ní musí chodit všichni. Proto se tam stanete štamgasty mnohem rychleji. Jednoduše proto, že nemáte jiné příležitosti. Na vesnici si své místo hledáte snadněji

Další články na téma Návrat ke kořenům

Proč téměř vymizel spolkový život?
Rodokmen by měl mít příběh
Jaká jsou klady a zápory globalizace?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/v%C3%BDchod-slunce-strom-lonely-1016356/