Jak vnímáme současnou globalizaci? Stává se naprostým přetrháním vazeb, totálním zapomenutím všeho místního, národního, milého našemu srdci? Nebo se v ní dají najít i pozitivní momenty? Globalizace má i každodenní stránku, kterou můžeme překlopit do příjemného patriotismu. Nové zboží si najdeme na internetu, přečteme si o něm všechno dostupné. Pak vyhledáme nejbližší dosažitelnou kamennou prodejnu i za cenu, že tam to bude dražší a tam to koupíme.

Zahraniční cesty na zkušenou

Nejlépe můžeme globalizaci zachytit opět příběhem konkrétních lidí. Mnozí se po roce 1989 vydali do zahraničí na zkušenou. Poznávali tak globalizaci skutečně na vlastní kůži. Začali například pracovat pro zahraniční společnost. Dostali se do Evropy a potom konkrétní zkušenosti přiváželi do střední Evropy. Problémem tehdy mohla být jedině hranice globální vesnice, která by se posunula mimo Evropu. V devadesátých letech 20. století tomu tak ještě nebylo, ale v současnosti už skutečně celý svět propojený.

Pozor na vznik vzduchoprázdna

Stále ještě ale globalizace je pozitivní, protože vytváří obrovské příležitosti v oblasti budování nových vazeb. Na druhou stranu ale nelze udržet všechny vazby. Některé z nich se tedy v průběhu času zpřetrhají. Velkou roli hrají v globalizaci bohužel lidé, kteří budují vazby extrémně rychle a rozšiřují globální trh obrovským tempem, jež ostatní nejsou schopni udržet. Staré vazby se trhají, nové ještě v rychlosti pořádně nevznikly a důsledkem je vzduchoprázdno. To je negativní.

Rychlejší a pomalejší lidé

Jak tento problém vyřešit? V zásadě vzniknou dvě skupiny lidí. První dokáže vydržet obrovské tempo a budovat další a další vazby, které diktuje globální trh. Druhá skupina to nedokáže. Tato druhá skupina ale naopak vybuduje spolky. Namixování obou skupin potom bude prospěšné pro oba tyto tábory, vzájemné setkávání bude dělat život bohatším. Ovšem volání po kořenech nejspíše vyslyší převážně pomalejší lidé z druhé skupiny.

Další články na téma Návrat ke kořenům

Proč se vracet do míst svého dětství?
Proč téměř vymizel spolkový život?
Rodokmen by měl mít příběh

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/cs/panor%C3%A1ma-z%C3%A1pad-slunce-budovy-200679/