Sníte o tom, jak se svým milovaným učitelem nebo učitelkou utečete a budete žít šťastně až do smrti? Bohužel láska k učiteli není příliš perspektivní a většinou nekončí svatebními zvony. Ale vy se hlavně potřebujete přestat trápit. Poradíme vám, jak tento problém řešit.

Srdci neporučíme

Ve škole trávíme prakticky celé své mládí a učitelé a učitelky jsou taky jen lidé. Někteří jsou ještě mladí a proklatě sexy, jiní zase přitažlivě inteligentní a mají pro nás, jak se zdá, nesmírné porozumění. Pak je těžké sledovat je hodinu za hodinou a nezamilovat se. Vsadím se, že kdybychom udělali průzkum, tak zjistíme, že každý člověk byl aspoň trochu zabouchnutý do některého ze svých učitelů.

Nejde však o moc dobrý nápad, ani pokud by učitel vaše city opětoval. Pro učitele je vztah s žákem přísně zapovězený, i kdyby měly zájem obě strany.

Je to láska? Není to láska?

Především si zahrajte tak trochu na detektivy. Někdy totiž láska není, čím se zdá být. Pokud vám doma rodiče nevěnují takovou pozornost a důvěru, kterou potřebujete a tohle všechno nacházíte u svého učitele, není lehké odlišit lásku a prosté sympatie.

Je váš učitel nebo učitelka jediný, se kterým můžete doopravdy mluvit? Vypadá to, že na rozdíl od rodičů věří ve vaše schopnosti a vždy je ochoten vám naslouchat?

Tak to pro vás máme dobrou zprávu. Ve skutečnosti nejste zamilovaní, ačkoliv to prožíváte zcela přesvědčivě. Jen se prostě cítíte dobře s člověkem, který vám rozumí a opravdu poslouchá, co říkáte. Takového učitele si važte jako důvěrníka a mentora, ale pokuste si ho vyhnat z hlavy s chlapci nebo děvčaty vašeho věku.

Potřebujete vrbu

Co v tak bolestné situaci potřebujete nejvíc, je kamarád nebo kamarádka, se kterou budete moct o svém problému mluvit. „Vykecat se“ vždycky pomáhá. Jen si musíte vybrat velmi uvážlivě. Ve svou vrbu musíte mít naprostou důvěru.

Nejlepší kamarád vás určitě podpoří, ale možná máte tak skvělý vztah s rodiči, že se můžete svěřit i jim. V krajním případě se můžete obrátit na pomoc i ke svému objektu zájmu, ale pamatujte na to, že pokud je to skutečně zodpovědný učitel, bude se vašim problémem trápit i on (nebo ona). Bude je mrzet, že si tím musíte projít a oni vám nemohou pomoct. A možná si to budou klást za vinu.

Věkový rozdíl nic neznamená?

O kolik let starší je vlastně vaše láska? Pravděpodobně nejméně o 10 let, ale spíš o víc. To by se zpočátku nemuselo zdát tak zlé, ale uvědomte si, že posloucháte jinou hudbu, máte rádi úplně jiné filmy a s přáteli se bavíte o úplně jiných věcech. Zkrátka byste brzy zjistili, že si vlastně nerozumíte.

A proto, i když se vám to možná zdá kruté, zůstaňte jen u snění za školní lavicí, ale nepokoušejte se svou lásku demonstrovat. Ale nebojte se, časem to přejde a pak se zamilujte do někoho jiného.