Málokterá kočka se může pyšnit tím, že ji zná celý svět. A právě Hello Kitty může v popularitě konkurovat snad jen Garfield. Vidíte ji na školních taškách, na peněženkách, poznámkových blocích, klíčenkách, plenách, rovnátkách, dokonce i na obalech smartphonů, kreditních kartách či na letadle Airbus A330.

Hello Kitty (japonsky Harō Kiti) je malé roztomilé kotě vytvořené v roce 1974 designérkou Juko Šimizu pro Sanrio, společnost obchodující s hedvábím a dárkovými předměty. A poprvé se objevila právě na kabelce v rámci nové produktové řady firmy Sanrio.

Hello Kitty tehdy nebyla jedinou postavičkou, která vznikla. Šintaró Cuji, majitel Sanrio, si najal dvacet designerů, kteří pro něj měli vytvořit sérii zvířecích postaviček, a mladá Juko Šimizu byla pouze jednou z nich. Juko původně z Hello Kitty nebyla příliš nadšená. Měla pocit, že její postavička „jakž takž ujde“. Byla ale ze všech motivů jedinou, která se mohla pyšnit obchodním úspěchem a už během prvních měsíců díky firma Sanrio intenzivně rostla. Dva roky po první kabelce přicestovala také do USA a od té doby dobývá svět.

Hello Kitty nejdříve uchvátila hlavně Asijce. I ve Spojených státech to byli oni, kdo si začal kupovat všechny produkty s ní. Pan Cuji i designérka Juko říkají, že vlastně nevědí, proč je Hello Kitty tak populární, jisté ale je, že Sanrio je dnes miliardovou nadnárodní korporací právě díky ní.

Antropoložka Christine Yano z havajské univerzity si myslí, že vše vězí v tom, že Hello Kitty ve skutečnosti není kočka: „Je to kreslená postavička. Je to holčička a kamarádka. Ale není to kočka. Nikdy nebyla zobrazena na všech čtyřech. Chodí a sedí jako dvounohá bytost. Má také svou vlastní kočku, která se jmenuje Charmmy Kitty.“

Odpovídalo by tomu i to, že si Juko jako předlohu vzala britskou holčičku jménem Kitty White – roztomilé školačky z předměstí Londýna a její kočky. Na druhou stranu designérka sama na dohady o plemeni Hello Kitty říká, že jde o bělosrstou samičku tradičního japonského plemene – bobtaila.

A co vy? Máte Hello Kitty rádi? A kolik předmětů vám zdobí? 🙂

Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/candy-plechov%C3%A1-p%C5%99%C3%ADpad-hello-kitty-348636/