Tim Berling. Švévdský DJ, remixer a hudební producent. A také objev roku 2014. Nic vám to neříká? Možná ho znáte pod jménem Avicii. Tento pětadvacetiletý zpěvák se na velké hudební scéně vyskytuje už od roku 2011 ale až letos se stal celosvětově známým.

Může za to především jeho hudební hit Hey Brother, který několik týdnů dominoval britským i americkým hudebním žebříčkům a díky tomu i z našich rádií zněl praktický denně.

Kdo je Avicii?

Tim Berling se za svým hudebním pseudonymem tak trochu skrývá a ne všichni jeho fanoušci znají jeho pravé jméno. Je rodákem ze Stockholmu, největší skupiny jeho fanoušků se ovšem nachází v zemích západní Evropy. V roce 2010 natočil song Seek Bromance, který uspěl především v zemích jako Belgie, Francie, Nizozemsko či Spojené království (všude se dostal do TOP 20).

Bující mezinárodní zájem

Do hledáčku médií i fanoušků hudby se výrazněji dostal o rok později, kdy světu představil song Levels, který obsahoval mimo jiné také vokály ze Something’s Got a Hold on Me, skladby Etta Jamese z roku 1962 s velmi výraznými gospelovými prvky.

Právě zde se Avicii naprosto jasně profiluje jako velice netradiční postava světové hudební scény, kdy umě kombinuje prvky historických (a často lokálních) hudebních stylů s moderní popovou hudbou.

Hej, brácho!

Jeho dost možná nejpopulárnější song Hey Brother se dostal na vrcholy žebříčků už na konci roku 2013. Udržel se tam ale téměř celé první čtvrtletí roku následujícího a právě v těchto měsících se prudce zvedl zájem i o jeho další hudbu.

Vybrané songy

Poslechněte si některé z jeho nejoblíbenějších skladeb…

Avicii – The Days

https://www.youtube.com/watch?v=JDglMK9sgIQ

Avicii, Aloe Blacc – Wake me Up

https://www.youtube.com/watch?v=IcrbM1l_BoI

Avicii – Hey Brother

https://www.youtube.com/watch?v=YxIiPLVR6NA

Má zdravotní problémy, ale ze žebříčků nemizí

Obavy fanoušků vyvolalo Aviciiho zářiové oznámení, že se rozhodl minimálně až do konce roku zrušit všechny zbývající koncerty. Jde prý o blíže neurčené zdravotní problémy a bude se nyní zcela věnovat svému zdraví, aby se mohl vrátit ve stoprocentní kondici.

Ani tato přestávka však nebrání jeho písničkám v úspěchu. Například v posledních týdnech se pohybuje track The Days v TOP15 českého žebříčku Spotify a The Nights se pak drží do pětadvacátého místa. Tak snad se Tim skutečně vrátí s novými hity dostatečně brzy!

Zdroj obrázku (novinářská licence): http://www.mixmag.net/sites/default/files/imagecache/article/images/Avicii-Photoshoot-ralphlauren.jpg