Hlasitá hudba s kytarovými riffy, které rvou uši a vychlastaný chraplák, vyřvávající něco o satanovi. Tak si spousta nezasvěcených představuje metal. Tento hudební žánr je však mnohem rozmanitější a už se pyšní i celkem slušnou historií.

Nejen hudba, ale i představení

Heavy metal se narodil někdy mezi 60. a 70. lety minulého století. Jeho rodiči byly hardrock a blues, po kterých dítko podědilo charakteristický projev elektrických kytar a bicích. Vyznačuje se extrémní hlasitostí, teatrálností a zkresleným zvukem. Často není vlastně důležité, o čem jsou texty, ale jak je zpěvák prezentuje.

Průkopníky tohoto stylu hudby se staly kapely Led Zeppelin, Black Sabbath nebo Deep Purple. Britští Judas Priest posunuly žánr tím, že vynechali veškeré prvky blues a kapely jako Iron Maiden nebo Motörhead později ještě přidaly na tvrdosti.

Zvukový masakr

Hlavní pro zvuk metalové kapely je kytarové sólo a jeho kadence. Různé kytarové figury, zvané riffy jsou nejvýraznějším rysem této hudby. Typické je i energické tempo a razantnost.

Metal je občas popisován jako zvukový masakr, nebo smyslový ekvivalent války. Zahltí vás neuvěřitelně intenzivním hlukem, který má za úkol vtáhnout vás dovnitř hudby.

Vizuální stránka je u metalu velmi důležitou součástí dojmu. Začalo to obaly alb a kostýmy kapel, pokračovalo videoklipy, až to přerostlo v nezbytnost inscenovat na koncertních jevištích celá komplexní vystoupení. Obvykle z těchto výtvarných složek dýchá horor nebo temná fantasy.

Některé kapely či zpěváci si dokonce nezískali proslulost ani tak svou hudbou, jako spíš věcmi, které byly ochotni dělat na jevišti pro to, aby v posluchačích vyvolali co nejmocnější dojem. Pověstné je ukusování hlaviček drobných zvířat nebo potupné chování k fanouškům.

Filozofie i nelidský obsah

Však také ani texty metalových písní nebývají žádná selanka. Původně obsahovaly nejčastěji sexuální podtón, později se ale objevily i uvědomělejší motivy sociálních otázek a politiky.

Spousta extrémnějších textů se však zabývá skandálními a útočnými motivy, pohrdajícími veškerou lidskostí. Jiné se zase překvapivě uchylují k filozofii. Heavy metal si velmi dobře rozumí s fantasy a mýty, z nichž také mnohé písně čerpají.

Jak se chovat na metalovém koncertě

Co se týče oblékání, je pro kapely i fanoušky tradiční uniformou zejména černé tričko s motivem některé kapely, hororového výjevu nebo alespoň super temné fantasy. Doplňte ho džínami, popřípadě nějakou kůží a kovem, a můžete vyrazit na koncert.

Na koncertě nezapomínejte hojně dělat gesto „paroháče“, abyste správně dokreslili démonické nebo úderné texty kapely. V ideálním případě budete potřebovat také dlouhé vlasy, abyste mohli metlit. Že nevíte, co to je? Přece takové to pohazování a třesení vlasy do zběsilého rytmu metalu.