Parfém je zatraceně rafinovaná věcička, která z vás může udělat lvy a lvice salónů. Ale taky vás špatným výběrem či nadměrnou aplikací srazí na společenské dno.

Vůně musí ladit s vaší pokožkou

Parfém si nikdy nevybírejte podle toho, jak příjemně voní na ostatních. Každý z nás má totiž od přírody jinou vůni pokožky, která se s parfémem sčítá. To, co voní na jednom tak nádherně, nemusí být na druhém to pravé ořechové.

Vůně, kterou si vyberete, by měla také korespondovat s ročním obdobím. Na léto jsou ideální svěží citrusové vůně a lehké nebo i těžší ovocné. Vyvarovat byste se měli intenzivních orientálních vůní, jejichž kadenci můžete naopak skvěle využít v zimě.

Vezměte si s sebou kávu

Do parfumérie choďte s nějakými tipy, protože když budete očichávat příliš mnoho vůní, začnou vám rychle splývat. Ideální je, rozhodovat se maximálně mezi třemi vůněmi. Vůni posuzujte až na papírových proužcích testerů. Nesmí být totiž příliš koncentrovaná a musí se trošku „vydýchat“, aby se rozvinuly všechny tóny. Když budete mít jasno, která se vám líbí, ještě si trošku aplikujte na zápěstí, nechte rozvonět a znovu si přivoňte.

Vždy po očichávání si přivoňte k zrnkové kávě, abyste čich znovu dostali do kondice. Správná parfumerie by kávu měla mít po ruce, ale raději neriskujte a přineste si ji s sebou.

Toaletní voda sem, kolínská tam

Možná jste slyšeli o tom, že existují i toaletní nebo kolínské vody a teď v tom máte trochu zmatek.

Ve skutečnosti nejde o nic víc, než o poměr vonných složek v lihovém médiu. Parfém jako takový ho má nejvyšší – 15 až 30 %. Proto je také nejdražší, ale bude na vás vonět nejdéle.

Toaletní parfém, neboli Eau de parfum obsahuje 8 až 15 % vonných složek. Toaletní voda – Eau de toilette má 4 až 8 % a kolínská Eau de cologne jen 3 až 5 % vonných složek.

Koncentrované parfémy jsou nejlepší na večerní a slavnostní příležitosti. Na běžné denní nošení jsou ideální vůně s nižší koncentrací.

Hlava a tělo parfému

Dnešní parfémy jsou velmi rafinované a míchají se z mnoha vonných esencí. Hlavu parfému tvoří většinou svěží květinová nebo ovocná vůně a po aplikaci ji cítíte jako první. Jakmile se vůně trochu rozvine, začnete cítit tzv. tělo, které tvoří různě intenzivně kořeněné složky. To, co zůstává na pokožce nejdéle, je základ vůně, tvořený většinou nádechem některého vzácného dřeva.

Parfémy se dělí do skupin podle toho, jaká vůně v parfému nejvíce převažuje. To vám může usnadnit prvotní volbu, protože budete vědět, že pokud máte rádi orientální rostliny, koření a vzácné dřeviny, budete vybírat z vůní orientálních.

Pro sportovní typy

Jestliže holdujete spíše květům ovocných stromů, dostanou vás květinové vůně. Nebo vůně osvěžující, plné květin, které se snoubí s kořeněnými a dřevitými složkami.

Relativní novinkou jsou vodní vůně, lákající sladkokyselými tóny ovoce a vodního melounu. Ještě svěžejší jsou pak vůně citrusové, mísené se zelenými lístky.

Speciálně pro pány existují rozličné kořeněné vůně.