Úplně první počítačové hry byly tzv. textovky. Herní svět v nich byl popsán slovy a hráč zadával své příkazy písemně. Od těch dob se hry nesmírně rozrůznily, přestože si spousta laiků představuje, že jde hlavně o násilné a manické střílečky. Ale není hra jako hra. Možná už máte jasno v tom, co rádi paříte, ale třeba u nás najdete inspiraci, co by se vám mohlo líbit.

Žijte druhý život autenticky

Jak se technologie vyvíjejí, hráči se stále více přiklánějí k hrám, imitujícím reálný život. A je jedno, jestli probíhá v naší realitě nebo fantasy či sci-fi kulisách. Hlavní je, že přináší pocit velké autenticity a možnost sžít se se svou postavou.

I z toho plyne obliba Role Playing Game (RPG). Tento žánr vychází z deskových her typu Dračího doupěte a dá se přeložit jako hra na hrdiny. V takové hře se stáváte postavou, která postupně nabývá na síle a zručnosti a stoupá jí úroveň.

Ještě oblíbenější je MMO verze, hraná přes internet. Výhodou je možnost interakce s dalšími hráči, respektive jejich postavami. Společně plníte mise, bojujete a zažíváte dobrodružství. Ovšem pozor, jakmile se jednou zalogujete, není návratu. Rozlučte se se skutečným životem!

Něco pro Sherlocky a Caesary

Pokud jste zvídaví a nedají vám spát záhady, jsou pro vás vynikající adventury. Řeší se v nich totiž různé logické problémy, díky kterým postupně odhalujete příběh na pozadí. Jsou to hry docela poklidné, ale šíleně napínavé. Proto se vám občas může stát, že je zničehonic ráno.

Na strategických hrách si skvěle procvičíte své schopnosti vůdce. Můžete v nich spravovat určité území a budovat na něm civilizaci. A samozřejmě expandovat, válčit a získávat nové zdroje. Existují ovšem i mírumilovné strategie, ve kterých opravdu jen spravujete své území. Třeba město nebo zábavní park. Takže pokud rádi budujete a chcete si trošku procvičit logické myšlení, do toho!

Zacvičte si s hrou

Kdyby se vám předešlé žánry zdály málo dynamické, rozhodně zkuste akční hry. Jsou jich mraky a jsou také velmi různě zaměřené. Nejoblíbenější jsou různé střílečky, ale nezaostávají ani hektické závody aut.

Pokud se vám akce zalíbila, ale ještě to není úplně ono, nastal čas na hry sportovní. Akce si užijete taky dost, ale tento žánr vychází z realistických sportů a jejich pravidel. Můžete si dát fotbálek, hokej, rugby, ale i střílet z luku, nebo se toulat s holemi po greenu. Speciální odnoží sportovních her jsou simulátory, které totálně věrně rekonstruují, jaké to je, být v kůži sportovce. Tyto hry jsou využívány i k tréninkům.

A pokud byste třeba potřebovali shodit nějaké to kilečko, můžete. Umožní vám to pohybové ovladače. Díky nim ovládáte hru celým svým tělem, takže se tanec, aerobic nebo kickbox stávají zcela realistickými.

Dejte si herní jednohubku

A pokud vám po tom všem vyjde troška času, můžete si dát nějakou herní jednohubku v podobě logické hry, kde budete řešit logické hádanky. Tento žánr je velmi oblíbený zejména ve formátu pro mobilní telefony. Spolehlivě vám ukrátí nudné čekání nebo cestu.