Správně padnoucí podprsenka dokáže s našimi vnadami udělat zázraky a vůbec to nemusí být push-upka. Každá hned vypadáme jako filmová hvězda. Často se mučíme rozhodováním mezi barvami, ale umíme si vybrat tu správnou velikost?

Obvod musí trošku těsnit

Základním krokem je změřit si obvod pod prsy. Měřte ho ve výdechu a pak ještě od výsledku 5-10 cm odečtěte. Velikost obvodu podprsenky totiž nemůže přesně odpovídat vašemu naměřenému obvodu – je třeba počítat s elasticitou materiálu prádla. Naměříte-li si tedy obvod 75 cm, měly byste mít podprsenku 70 nebo dokonce 65. Záleží na materiálu.

Zadní část obvodu se nesmí vytahovat nahoru, sedět by měla asi v polovině zad, jinak prsa nemají oporu a jsou pokleslá. Pokud si obvod odtáhnete od páteře, měly by se pod něho ještě vlézt dva prsty. To všechno ovšem platí pro zapínání na nejvolnější háček. Pokud vám podprsenka dobře sedí na nejtěsnějším háčku, brzo nebude, protože se nošením a praním vytáhne.

Správná podprsenka sedí na svém místě i při pohybech jako je zvedání rukou či předklánění. Pokud se vám vsedě v podprsence špatně dýchá, je obvod příliš těsný.

Ideální košíčky nedělají „dvojitá“ prsa

Správně velké košíčky pěkně obepínají prsa. Ta pak nepřetékají ani spodem, bokem nebo vrchem. A také zůstanou přesně na svém místě, když zvednete ruce. Menší košíčky vám push-up efekt neudělají, jen se vám jejich horní lem nepěkně zařeže do přetékajících prsou a vytvoří tzv. dvojitá prsa. Pokud se košíčky krabatí nebo jinak deformují, pak je potřebujete menší.

Věčná otázka také je, zda s kosticemi, nebo bez kostic. Kostice pomáhají poprsí lépe tvarovat a podpírat, takže jsou vhodné i pro menší prsa, ovšem pro větší prakticky nepostradatelná. Správná velikost košíčků s kosticemi se pozná tak, že kostice pěkně kopíruje měkkou tkáň prsu po celé délce. Netlačí, ale dokonale přiléhá. Když kostice mezi prsy odstávají, potřebujete větší košíčky. Pokud by vás kostice bodaly do podpaží, potřebujete naopak košíčky menší.

Ramínka jsou jen pojistka

Posledním problematickým bodem jsou ramínka. Ta správně utažená se nesmí zařezávat, ale ani padat. Špatně vybraná podprsenka neposkytuje ňadrům oporu a celá jejich váha pak visí na ramínkách, které se zařezávají do masa. U správně zvolené podprsenky jsou ramínka jen doplňkem, nedrží žádnou váhu.

Nakonec se v podprsence zkontrolujte zboku v zrcadle. Nesahají vaše prsa níž než její spodní lem podprsenky? To by totiž znamenalo, že prsa nemají dostatečnou oporu. Pak potřebujete ještě menší obvod.

Zjišťování správné velikosti podprsenky je tak trochu věda, ale vyplatí se do toho investovat čas. V té správné podprsence totiž vypadá každá žena štíhleji a sexy.