Škola čas od času nudí i ty největší šprty. Zároveň může být pro nesvědomité studenty velmi stresující. Je to však vstupenka do života, o jakém sníme, takže je nutné vydržet. Snad vám v tom pomohou naše rady.

Poznejte svého nepřítele

Nuda a stres ve škole jsou často jen dvě strany jedné mince. Abyste se jim vyhnuli a mohli se bavit podle vlastního gusta, musíte se v tom takzvaně naučit chodit. Pak vás nikdo nebude ani vzdáleně nepodezírat ze čtení pod lavicí nebo kreslení a zároveň krásně proplujete nástrahami zkoušek a písemek.

K tomu nepotřebujete fenomenální paměť, samé jedničky, ani bezmezné nadšení ze vzdělávání. Zahrajte si na stopaře. Škola je vlastně zvíře, jehož zvyky je potřeba nastudovat, abyste ho mohli ulovit. Anebo si s ním hrát.

Mějte vlastní hlavu

Stopovat znamená přemýšlet. Nedělejte nic automaticky. Vždycky se zamyslete, proč se chystáte něco udělat. A pak to udělejte tak, abyste měli s co nejmenší námahou co nejlepší výsledek.

Řiďte se svým vlastním úsudkem a rytmem, stopař ví, proč chodí sám. Učení si organizujte tak, jak vám to vyhovuje. Zkoušejte alternativy, ale nenechte se ovlivnit. Někdo se raději učí průběžně, jiný nárazově před testem. Někdo ráno, někdo večer. Je to na vás.

Jaký potřebujete studijní průměr, abyste dosáhli svých cílů? Stačí vám 2,5? Pak opravdu není nutné honit se za jedničkami.

Hrajte hry, o kterých se nikdo nedozví

Během stopování se dá hrát spousta her, které vám přinesou informace. Všímejte si svých učitelů, co mají rádi a co je rozčiluje. Sázejte se sami se sebou, jakou sukni bude mít vaše oblíbená učitelka. Zkoušejte, co vám projde a co už ne. Všechny informace se vám mohou hodit.

Když bude nejhůř a nuda moc velká, myslete na své cíle. Určitě máte nějaké plány ohledně budoucnosti a vzdělání je vždycky nejlepším nástrojem na cestě k vysněnému životu. Překousněte pár let školy a můžete se za svým snem vydat ještě intenzivněji.

Mozek potřebuje kyslík

Dejte si pozor na faktory, ovlivňující pozornost. Nedostatek kyslíku nebo tekutin může způsobovat stavy únavy a netečnosti. Dbejte o časté větrání a nezapomínejte průběžně pít. Nenahrazujte tekutiny ničím přeslazeným nebo dokonce kávou. Stejně tak by na vašem jídelníčku neměly být pouze sušenky nebo čokotyčinky z automatu. S přiměřenou životosprávou se budete cítit mnohem lépe a živěji.

I tichý a soustředěný stopař se musí někde vybouřit. Oč úmornější se vám zdá škola, o to pestřejší si vybírejte relaxační aktivity. Sportujte, choďte do kina, dopřávejte si mejdany. Ale dbejte o to, aby vám zbyla energie, díky které budete ve škole jednat sami za sebe. Nikdy se nenechte slepě vláčet zbytkem třídy.