Nejen dobře chutnají, ale jsou i zdravé – a v neposlední řadě po nich budete i lépe vypadat. Existuje množství potravin, jejichž konzumace kromě příznivých zdravotních účinků přináší i krásnější vzhled. Pojďme se podívat na pět z nich.

1. Jahody

strawberries-359055_640

Nejenže výborně chutnají, ale pomohou vám i zhubnout, a nachází se v nich řada vitamínů. Věděli jste, že jahody mají více vitamínu C než pomeranče? Kromě toho v nich najdete i vitamíny A, B a E a řadu minerálů. Jahody mají ze všech druhů ovoce nejsilnější antioxidační účinky a díky tomu pomáhají jako prevence rakoviny.

Díky tomu, že obsahují málo cukru, ale zato hodně vlákniny, mají jahody málo kalorií a jsou ideálním doplňkem redukční diety. Díky vysokému obsahu manganu se jahody či šťáva z nich dají použít i zevně – k bělení pih a pigmentových skvrn. Dodají také pleti hydrataci a zlepšují ekzémy.

2. Ananas

pineapple-5794_640

Ananas obsahuje bromelin, což je enzym, který působí protizánětlivě a štěpí bílkoviny. K čemu je nám dobrý? Ananas díky němu funguje jako lék na průjem a chrání před parazity a bakteriemi ve střevech – bromelin totiž narušuje bílkoviny na jejich povrchu a tím organismu pomáhá je zahubit. Bromelin také působí jako prevence srdečních chorob, protože brání nadměrnému shlukování krevních destiček a tím snižuje riziko trombózy. Dále pomáhá i jako podpůrná léčba při revmatismu a zánětech kloubů. Dále v ananasu najdete například biotin, který posiluje kůži, vlasy i nehty, a kromě toho celou řadu vitamínů a stopových prvků.

Ananas je ale potřeba jíst čerstvý. Konzervovaný totiž ztrácí až 65 procent účinných látek – a navíc obsahuje mnohem větší množství cukru. Dejte si ale pozor na nezralé ananasy. V těch je totiž zvýšené množství kyselin, které dráždí ústní sliznici a naleptávají zubní sklovinu. Zralý ananas poznáte podle toho, že má výraznou vůni.

3. Topinambury

1280px-Topinambur_H2ase1

Topinambury jsou podzemní hlízy trochu podobné bramborám – stejně jako ony se nejčastěji používají jako příloha. Pocházejí ze Severní Ameriky, k nám se dostaly v průběhu sedmnáctého století. Oproti bramborám mají lehce nasládlou a oříškovou chuť. Obsahují polysacharid inulin, který pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. To z nich dělá vhodnou potravinu pro diabetiky. Kromě toho v nich najdete velké množství železa,  esenciálních aminokyselin, vlákniny, vitamínů i minerálů. Díky tomu pomáhají proti únavě i stresu, podporují látkovou výměnu, snižují hladinu cholesterolu v krvi  a zlepšují činnost trávicí soustavy. Těhotné ženy by mohlo zajímat, že také prý pomáhají proti ranním nevolnostem. Nastrouhané hlízy topinamburu smíchané s trochou mléka pak poslouží jako vynikající pleťová maska, která vyhladí vrásky a zjemní pleť.

4. Ořechy

walnuuesse-298069_640

Přestože ořechy obsahují hodně kalorií, konzumované s mírou jsou velice zdravým pochutnáním. Obsahují velké množství tuků – ty tvoří až polovinu jejich hmotnosti – ale jsou to převážně nenasycené mastné kyseliny, které jsou zdraví prospěšné, snižují totiž obsah cholesterolu. Pravidelná konzumace ořechů tak pomáhá chránit srdce a cévy. Ořechy také obsahují množství minerálů, které příznivě působí na pokožku, vlasy a nehty. Ve většině druhů ořechů najdete množství vitamínu E, který funguje jako účinný antioxidant, a hořčíku, který příznivě ovlivňuje krevní tlak.

5. Chřest

artichoke-5364_640

Chřest je také nazýván přírodním elixírem mládí. Obsahuje vysoké množství důležitých vitamínů i minerálů. Kyselina listová a niacin, které v něm najdete, podporují paměť, soustředění a zlepšují kvalitu spánku. Betakaroten je zas důležitý pro zdravý zrak i kůži a také chrání proti některým typům rakoviny. Chřest obsahuje velké množství vlákniny, čímž prospívá zažívání, a díky tomu, že má nízkou kalorickou hodnotu, je vhodnou potravinou při redukčních dietách. Kromě toho také působí močopudně a pomáhá tělu zbavit se škodlivin.

Tak na co čekáte? Můžete se jít doslova s chutí stát zdravějšími i krásnějšími.

 

zdroj obrázků: http://pixabay.com/en/strawberries-red-sweet-delicious-359055/ , http://pixabay.com/en/pineapple-fruit-sweet-food-healthy-5794/ , http://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_artichoke , http://pixabay.com/en/walnuuesse-nutshell-nuts-brown-298069/ , http://pixabay.com/en/artichoke-vegetables-green-market-5364/