Co vznikne, když dáte dohromady osm všeho schopných šílenců, dva trabanty, polský fiat alias malucha, stařičkou jawu a nejobtížněji průjezdná místa Jižní Ameriky?  Odpověď zní: Výborný cestovatelský seriál, při kterém se místy tají dech a místy vám zase smíchy tečou slzy.

Výprava žlutých trabantů a dalších starších vozidel, které by v našich ulicích byly už trochu pro smích, se vydala za odvážným cílem.. Přejet s takovou kumpanií Jižní Ameriku od severního konce až po nejjižnější výběžek? Řekli byste – nedělejte si legraci. Dan Pribáň, vůdce výpravy, se ale řídí heslem „Když se chce, všechno jde“ a tak na podzim roku 2012 žlutá výprava vyrazila vstříc dobrodružstvím. A nejen to – natočili o svém putování i seriál, který se během doby vysílání v České televizi vyšvihl v hodnocení ČSFD na první místo mezi tuzemskými seriály.

Výprava zahájila svou cestu v Guayaně a cílem bylo dostat se tak daleko na jih, jak bude možné. Na programu byla například „dálnice duchů“ – oficiálně uzavřená silnice napříč amazonským pralesem, nebo čtyřtisícimetrové výšiny And, kam se ještě nikdy žádný trabant nevydal (a odborníci tvrdili, že to nejspíš ani není možné). Trabanty se podívaly i na největší solnou pláň světa či na nejkrásnější cestu Jižní Ameriky – Carreteru Austral.

Jihoamerickou výpravu zahájila komická nehoda, kdy se při slavnostním odjezdu z Vyšehradu jeden z trabantů porouchal už asi po sto metrech. „Tímhle chtějí projet kontinent?“ proběhlo v tu chvíli možná hlavou méně zasvěcených diváků. Ale trabanty jsou ostřílení veteráni – mají za sebou už cestu napříč Afrikou i Hedvábnou stezkou – a tak drobná nehoda nikoho nerozhodí. Porucha je brzo opravená – takových oprav ještě během cesty bude. A právě schopnost poradit si v obtížných situacích, a z toho, co by jiného naštvalo vytvořit skvělou historku je jedním z kouzel seriálu. Motorce upadl blatník? Nevadí, palmový list je taky fajn. Trabanty s předním náhonem nedokážou vyjet strmý kopec? Tak co to prostě zkusit pozpátku?

Dvacet tisíc kilometrů – z toho třetina mimo asfalt a další třetina ve výškách, které přesahovaly čtyři tisíce metrů nad mořem.  Čtyři měsíce na cestě a spousta útrap, problémů a průšvihů, ale především krásných zážitků, nádherné krajiny a vtipných situací. Osm lidí třech národností, z nichž někteří se na této cestě setkali vůbec poprvé – ale tým funguje, i když to příležitostně zaskřípe.

Pokud se tedy chcete dozvědět, kdo a kolikrát ztratil pas, který český seriál bavil peruánské děti či jak se loví trabanty z Pacifiku, můžete si na www.zlutytrabant.cz pustit seriál a zjistit to sami. Existuje i film Trabantem až na konec světa, který je stručnější verzí materiálu použitého v seriálu. Pokud jste ho neviděli v kině, můžete podpořit příští výpravy této sympatické skupinky šílenců a koupit si ho v jejich e-shopu na DVD.

Jižní Amerika totiž rozhodně není poslední, co tahle výprava „veteránů“ projela. V průběhu zimy nebo na jaře příštího roku se vydávají do Austrálie. Tentokrát s nimi vyrážejí i dva dobrodruzi na vozíku, kteří budou řídit trabant upravený pro ruční ovládání. Cestovatelé v trabantu prostě stále dokazují, že když se chce, všechno jde, a závisí jen na nadšení a odhodlání.

TransTrabant2012-1

TransTrabant2012-10

TransTrabant2012-2

 

zdroj fotek: http://amerika.transtrabant.cz/