Kapitálové trhy jsou obrovské. K obchodování je k dispozici tisíce aktiv, včetně měnových párů, komodit, indexů, kryptoměn a jednotlivých akcií. Jak si tedy vybrat, se kterými nástroji obchodovat? Odpověď je jednoduchá, zaměřte se na to, co znáte.

Je snadné se chytit, když jsou trhy v pohybu. Když trend začíná, ceny rostou a lidé často mluví o rostoucích cenách. Jen málokdy vyvolá vzrušení trh, na kterém se obchoduje beze změny a jen tak mimochodem. To, čemu se chcete vyvarovat, je vrhnout se na trh, o kterém vůbec nic nevíte. Každý trh má svojí vlastní řadu rizik a úskalí a obchodování na trhu bez toho, aniž byste měli představu o tom, co ovlivňuje jeho pohyb nebo jakým způsobem ho hodnotit, by mohlo představovat vyšší riziko než prospěch.

Řízení rizik

Nejdůležitějším konceptem, který musíte pochopit, je řízení rizik. Možná budete chtít spekulovat o nástrojích, u kterých je vaše riziko řádně definováno. V dokonalém světe budete chtít obchodovat se strategií, kde je předpokládané riziko menší, než potenciální zisk, kterého se snažíte dosáhnout. Před tím, než se pustíte do transakcí, byste se měli ujistit o tom, že máte pevně zavedenou strategii řízení rizik – a co je mnohem důležitější – že je vám jasné, o kolik přijdete, když se obchod nezdaří.

Obchodujte s tím, co znáte

Nejlepší způsob, jak zjistit, s čím byste měli obchodovat, je investovat do toho, co znáte. Začněte hodnocením konkrétních aktiv a zaměřte se na takové nástroje. Pokud rozumíte cenám akcií, vyhodnoťte takové cenné papíry. Postupujte podle zveřejňovaných zisků a zpravodajských cyklů, týkajících se jednotlivých akcií. Jakmile budete mít tohle zvládnuté, můžete provést rozdělení na jednotlivé indexy, které jsou skupinami akcií obchodovaných jako součást indexu. Například index Nasdaq 100 je index technologicky zaměřených akcií, které se obchodují na burze Nasdaq. Některé z větších akcií, které se obchodují na Nasdaq, jsou například Facebook, Google a Amazon.

Poznejte různé typy analýz

Před tím, než začnete riskovat se svým kapitálem, byste se měli dozvědět něco o nástrojích, které máte v plánu obchodovat a o tom, co je motorem změny jejich ceny. Existují dva hlavní typy analýz, a to fundamentální analýza a technická analýza. Fundamentální analýza popisuje externí informace, které mohou řídit cenu akcie. Například změny v měnové politice ovlivní trajektorii měnového páru. Zveřejnění zisků bude mít na cenu akcií dlouhodobý vliv. Druhým typem analýzy je technická analýza. Tento typ analýzy se zaměřuje na předchozí vývoj ceny, který určí její pohyby do budoucna. Brokeři, jako například broker iFOREX, disponují vzdělávacími nástroji, které vám pomohou vyhodnotit každý typ analýzy, který byste měli využít před tím, než začnete riskovat se svým kapitálem.

Poté, co jste věnovali nějaký čas zjišťování toho, jaký typ analýzy použijete, můžete zúžit typy nástrojů, které chcete obchodovat. Následně si můžete zformulovat strategii řízení rizik, která by vám umožnila důsledně vytvářet pozitivní výnosy při obchodování na kapitálových trzích.