Spánek je velmi důležitou součástí odpočinku a musí být zdravý. Při probdělé noci nemáte dostatečnou energii, dobrou náladu a celkově cítíte spánkový deficit. Problémy se spánkem jsou časté a postihnou nejednoho z nás. Nicméně když jde o dlouhodobé problémy, pak je nutno začít se tímto zabývat. A najít příčinu.

Když trpíte nespavostí

Nespavost může být způsobená stresem, problémy, které aktuálně řešíte a nedají vás spát. Může to být také nekvalitní postelí nebo matrací. Často však lidé dělají věci, kterými si sami způsobují onu nespavost. Jaké věci tedy předtím, než jdete spát nedělat? Co může mít na problémy se spánkem vliv?

Elektronika

Čtečky knih, chytré telefony, sledování televize, notebook, tablet a mnoho dalšího má vliv na nespavost. Modré světlo, které z přístrojů vychází, brání produkci melatoninu, který v těle drží ospalost. Trpíte-li nespavostí, zkuste všechnu elektroniku zahodit a to minimálně hodinu předtím, než jdete spát.

Pití kávy a čaje

Káva a to dokonce i ta bez kofeinu, může vaše tělo nabudit a usínání tak bude o dost složitější. Kofein v těle zůstává až dvanáct hodin a taková káva po večeři se může postarat o nespavost. Podobně je na tom i čaj, který může být zdrojem kofeinu. Vyhněte se zejména zelenému nebo černému čaji.

Konzumace kořeněného nebo tučného jídla

Po tučném nebo kořeněném jídle se můžete cítit přecpaně, bude vás bolet břicho a celkově nebudete moct dýchat, jak se lidově říká. A s takovými pocity máte jít spát? To asi moc nepůjde. Navíc se toto jídlo pojí s pálením žáhy. Navečer se doporučují lehce stravitelné potraviny a jíst je nutno dvě až tři hodiny před spaním.

Spousta vody

Voda je určitě skvělým zdrojem hydratace. Aby tělo fungovalo, je nutný dostatečný příjem vody. Ovšem před spaním to není to pravé. Bude se vám chtít chodit na záchod a dokonce vás to může v noci i probudit.