Karaoke prý mohou zpívat úplně všichni. Ano, to můžou. Otázka je, kdo z posluchačů takový výstup přežije.

Prázdný orchestr

Kakaoke je japonský vynález, což není vůbec překvapivé, protože Japonsko zkrátka hraje prim v úchylnostech i zábavě. Název pro tento způsob zpěvu vznikl spojením slov kara-prázdný a ōkesutora-orchestr.

Nezdá se, že by šlo o vyloženě převratný vynález. Je to v podstatě jenom zpívání písniček na playback, u kterého jsou potlačeny vokály, takže zpívající nahradí hlas původního zpěváka. Neodmyslitelnou součástí karaoke je obrazovka, na které běží text zpívané písně, a aby pěvec neztrácel rytmus, jsou zrovna zpívané slabiky barevně zvýrazněné.

Jak se během minuty královsky ztrapnit

V zemi svého původu je karaoke nesmírně populární. Umožňuje se dostatečně vyblbnout s přáteli, socializovat se, a také pomáhá stmelovat kolektiv. Pokud se karaoke odehrává v baru, má DJ možnost lepší zpěváky hlasově vytáhnout a horší trošku potlačit, aby příliš neděsili lidi a neuřízli si ostudu.

Zatímco v Japonsku jsou běžné karaoke salónky, do kterých se jde bavit jen parta přátel, u nás většinou dobrovolná oběť zpívá pro všechny návštěvníky hospody. Což je možná také důvod, proč u nás tyhle baru nejsou zase takový hit.

Zábava na party

Naštěstí si ti nesmělejší z vás, anebo ti, co nemají rádi bary, mohou své karaoke připravit klidně i doma na party s přáteli. Karaoke totiž existuje i formou videoher nebo běžných přehrávačů.

Některé DVD přehrávače a multimediální centra mají zabudovanou funkci karaoke. Pak už stačí jen připojit mikrofon a vložit písně ve správném formátu.

Stejně tak existují počítačové programy, které zvládnou totéž a často vám ještě umožní tvořit vlastní karaoke písně. K nejznámějším patří KaraFun, MIDIMaster Karaoke, Karaoke Anything nebo Easy Karaoke Player.

A pro nedočkavce, kteří ani nepotřebují mikrofon, je tu YouTube, kde se dají najít písničky s vepsaným textem i karaoke verze se zvýrazněným textem a potlačenými vokály.