Přídavné jméno funky je hojně používané už dobrých padesát let. Jeho obsah se těžko vysvětluje, ale možná tušíte, že je odvozený od hudebního žánru zvaného funk. Víte, odkud pochází a čím se vyznačuje?
Hudba, která páchne?
Na začátku bylo slovo. A to slovo bylo funk a funky a používalo se v souvislosti se soulovou hudbou. Bylo však považováno za velmi hrubé a nevhodné pro slušnou společnost. Není divu, protože to bylo označení, odvozené od výrazu pro pronikavý a nepříjemný zápach.
Ze soulu, jazzu a rhythm & blues se později vyvinul specifický styl rytmické taneční hudby. Za otce funku považujeme Jamese Browna, ale brzy ho následovali další. Nejsilnější pozici měl funk v 60. a 70. letech minulého století. Dnes už se tolik nehraje ani neposlouchá, stále však výrazně ovlivňuje hip hop, a jeho prvky využívají i rockové kapely jako třeba Red Hot Chili Peppers.
Ultimátní rytmus
Nejcharakterističtějším rysem tohoto hudebního žánru je basová kytara, výrazné bicí, klávesy a vokálový zpěv. Velmi často také využívá dechové nástroje, jako je saxofon, trubka nebo i trombón. Všechno je však podřízeno rytmice, takže dechová sóla nečekejte. Velmi důležitá je totiž také taneční stránka funku.
Struktura skladeb je velmi jednoduchá, většinou obsahuje jednu, maximálně dvě melodické fráze. Cílem je vytvořit extrémně intenzivní rytmus.
Jako po zásahu proudem
S funkem se pojí dva výrazné taneční styly, kterým dal vzniknout, a které jsou hlavními pilíři pouličního tance.
Poppin‘ se narodil v Kalifornii a jeho základem jsou svalové kontrakce, které vytvářejí různé efekty. Ty spolu s dalšími prvky působí na diváka ohromujícím dojmem, jako třeba že tanečník nemá vůbec kosti, je zasažen elektrickým proudem nebo se vznáší nad zemí.
Lockin‘ vznikl mnohem bizarnějším způsobem. Je to jediný street dance, u kterého je přesně znám zakladatel. Spatřil totiž světlo světa díky tomu, že se jistý Don Campbell pokoušel nemotorně napodobit taneční prvky své doby. Jeho nepovedené figury se rychle staly základem pro funky tanec plný grimas, pádů a tleskání.