Mikinu má jistě v šatníku každý z nás. Praktický a současně módní prvek oblečení patří mezi nejprodávanější kousky oblečení. Víte však, odkud se mikina vzala?

Výraz mikina se poprvé objevil v roce 1925, ovšem byl to výraz pro trochu jiný kus oděvu. Mikinou se rozuměl tlustý bavlněný svetr bez límce. Nejprve byly mikiny jen nudným vybavením sportovců, kteří je nosili na trénink. Mikiny poskytovaly teplo a absorbovaly pot během cvičení. Netrvalo dlouho a k mikinám se přidaly tepláky. Teplákové soupravy byly populární především v 70. letech.

Vše začalo na univerzitách

V 60. letech začaly americké univerzity používaly mikiny jako reklamní nástroj. Potisky na mikinách jednotlivých univerzit nosí studenti dodnes.

Mikina spolu s tričkem poskytla levný a efektivní způsob šíření informací v hromadném měřítku. Slogany z triček se přemístily na mikiny. Netrvalo dlouho a slogany v kombinaci s frázemi se staly prostředkem osobního vyjádření pro návrháře, i osobu, která mikinu nosí.

Ovšem teprve s příchodem skateboardistů do ulic zažila mikina obrovský „boom“. Skate styl se stal mezi mládeží velmi módní.

Další scéna, která přispěla k oblíbenosti mikin byl hip hop.

Moderní pánské mikiny s kapucí jsou velmi oblíbené dodnes.

Průnik do módy

Od skromných začátků jako atletického oblečení dosáhla mikina nadvlády na trhu s oblečením. Komerční úspěch mikiny je přímým důsledkem spojení komfortu, sportovnosti a praktičnosti.

Schopnost mikiny překonat svůj atletický původ tím, že se stala vlivnou součástí sportovního oblečení i prvkem různých subkulturních oděvů, svědčí o její důležitosti v módě; kromě toho vrozená schopnost módního systému recyklovat již existující motivy zaručuje, že se mikina bude vyvíjet po celá léta.

Stylové pánské mikiny z kvalitních materiálů objevíte na ozonee.cz.