Jsou věci, které zaručeně ochladí i nejžhavější vášeň. Někdy si ani nemusíte uvědomit, že důvod, proč vám to s partnerem či partnerkou neklape, může spočívat právě v některé z nich. Víte, jaké chyby ve vztazích spousta lidí dělá a měli byste se jich vyvarovat?
Závislost na partnerovi
Nedokážete bez svého partnera být a chcete veškerý volný čas trávit s ním? Pozor, abyste se pro něj nezměnili na kouli na noze. Společně strávený čas je pro každý vztah důležitý, podstatné ale také je, aby každý z partnerů měl i vlastní přátele a zájmy. Pokud všechno děláte jen spolu, můžete se po čase začít dost nudit.
Vztahovačnost
Když váš partner přijde domů rozmrzelý nebo naštvaný, co je první myšlenka, která vám proběhne hlavou? Pokud je to „To je určitě moje chyba! “, možná byste měli ubrat na sebeobviňování. Nemusí to s vámi vůbec souviset – mohl se s někým pohádat, nebo má příliš povinností, je unavený a necítí se dobře… Pokud automaticky usoudíte, že nálada vašeho partnera je vaše chyba (i když není) a začnete se obhajovat nebo bránit, povede to jen ke zbytečné hádce.
Zbytečná žárlivost
„Kam jdeš, kde jsi byl, s kým to mluvíš?“ Pokud si svým partnerem nejste jistí a máte sklony zjišťovat, kde se pohybuje každou minutu svého dne a kontrolovat mu zprávy v mobilu, není to pro vztah zrovna nejzdravější. Nikdo nechce být čtyřiadvacet hodin denně pod drobnohledem a tak od sebe podobným chováním spolehlivě odeženete i partnera, který je vám naprosto věrný. Každý potřebuje nějaký prostor pro sebe, a pokud ve vztahu není důvěra, nemá zrovna nejpevnější základy. Jestli ale máte pro svá podezření opodstatnění, například proto, že vám partner byl v minulosti nevěrný, je načase zvážit, jestli vám podobné nervování stojí za to. Buď se rozhodněte hodit obavy za hlavu a dát mu druhou šanci – nebo nevěrníka pusťte k vodě.
Neustálé opravování a peskování
Máte pocit, že váš partner všechno dělá špatně a potřebujete ho stále opravovat? Nebo ještě hůř, shazujete ho kvůli jeho nedostatkům hanlivými poznámkami? Zamyslete se trochu nad tím, jestli byste chtěli, aby se někdo podobně choval k vám. Mnohým z nás asi někdy proběhne hlavou, že pokud chcete mít něco udělané dobře, je nejlepší to udělat sám. Vždyť ten druhý to zaručeně odflákne, zvoře nebo prostě nezvládne! Než se ale v podobném duchu začnete vyjadřovat, uberte trochu na plynu a zvažte, jestli je věc, kterou řešíte, opravdu tak důležitá. Každý má ten „svůj“ zaručeně správný způsob, jak věci dělat, a společné soužití je otázkou kompromisů.
Útok na citlivé místo
Pokud váš partner v hádce používá osobní útoky, o kterých ví, že vás zabolí, je to zaručeně rána pod pás. V blízkém soužití ukazujeme tomu druhému i své zranitelné stránky, ale když někdo této znalosti zneužije, je to zrada důvěry, kterou do něj jeho partner vložil. Takové útoky navíc nikdy nevyřeší to, co bylo původním předmětem sporu, jen zbytečně přilijí olej do ohně. Také je pravděpodobné, že napadený se začne vzápětí bránit v podobném duchu a oba se rozzuříte tak, že v danou chvíli bude jakékoliv řešení nemožné. Jestli se vám to stává, zkuste si v klidu domluvit určitá pravidla, která nepřekročíte ani v největším vzteku. Můžete třeba na některá citlivá témata vyhlásit „tabu“.
Zdroj obrázku: http://pixabay.com/cs/argument-konflikt-kontroverze-spor-238529/
<