Produkujete mnoho odpadu? Pak zajisté víte, že je třeba vést průběžnou evidenci odpadů a zpracovat a zaslat výkaz statistiky o odpadech na ČSÚ. Také je potřeba být registrovaný na ISPOP.cz, kam budete zasílat roční hlášení o produkci odpadů. Doposud se vás to týkalo, když jste produkovali více než 100 kilogramů nebezpečného odpadu a více než 100 tun běžného odpadu. Roce 2021 však přišel nový zákon o odpadech 541/2020 Sb., který tento limit změnil.

Co pro vás nové změny znamenají?

Změny pocítí menší producenti nebezpečného odpadu, limit pro podávání ročního hlášení o odpadech se totiž zvedl ze 100 kilogramů na 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Mnoho firem i živnostníků tato změna zajisté potěší. Nejedná se o jedinou příjemnou změnu. Nově se posunul také termín pro odeslání ročního hlášení, už to není do 15.21 následujícího roku, ale do konce února, tedy do 28.2. následujícího roku. Roční hlášení o produkci odpadů 2021 tedy můžete zpracovat a odeslat na ISPOP.CZ až do konce února 2022.

Pokud budete něco takového řešit prvně, možná je to pro vás velká administrativní zátěž, ne každý má po ruce tým administrativních pracovníků, které by se o evidenci odpadů a podávání ročního hlášení staral. Naštěstí v tom nejste sami a můžete se obrátit na specializovanou společnost, která bude vést evidenci za vás a roční hlášení o odpadech zpracuje a včas odešle na ISPOP.CZ. Pokud o tuto službu máte zájem, můžete se obrátit na specialisty z Rocnihlaseni.cz, kde naleznete více informací a také potřebný formulář. Specialisté zpracovávají roční hlášení jak za živnostníky, tak i za firmy a obce. Více informací najdete přímo na webu.